Po dlouhých měsících může od pondělí Michaela Beranová s dětmi projít branami zoologické zahrady. Užije si tak pohled na zvířata, která v poslední době viděla pouze své ošetřovatele. Otevření venkovních prostor zoo patří do plánu pondělního rozvolňování dosavadních protikoronavirových opatření. „Nevidím v jejich otevření problém, protože se jedná o procházku po venku,“ podotkla mladá matka.

Lokalita bývalého Dřevopodniku při ulici Rumiště v centru Brna.
Soumrak dalšího brownfieldu v Brně: bývalý Dřevopodnik u Křenové ustoupí bytům

Příklady rozvolňování

* Konec zákazu pohybu mezi okresy.
* Konec zákazu nočního vycházení.
* Zpřístupnění venkovních prostor zoologických a botanických zahrad.
* Otevření prodejen dětského oblečení a obuvi nebo prádelen a čistíren.

Zoologické zahrady nesmí návštěvníky vpustit do vnitřních expozic. Zároveň v jednu chvíli mohou mít v areálu pouze dvacet procent lidí z běžné kapacity. „Když člověk přijede před zoo, tak ještě neví, jestli ho vůbec pustí dovnitř,“ poznamenala Beranová.

Představitelé hodonínské zoo částečné otevření vítají, momentálně kontrolují areál a připravují jej na první příchozí. „Sice jsme omezení počtem návštěvníků, ale v těchto měsících jsme návštěvnost neměli vysokou nikdy. Nepočítáme proto s tím, že se k nám od pondělí pohrnou davy lidí, které bychom museli regulovat,“ řekla na dotaz Deníku Rovnost mluvčí zoo Marie Blahová.

Venkovní část zpřístupní lidem od začátku příštího týdne také pracovníci Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Návštěvníci se do ní dostanou pouze brankou z Veveří ulice. „V areálu zahrady musí dodržovat dvoumetrové rozestupy, mít nasazené krytí dýchacích cest a podle potřeby používat dezinfekci na ruce. Návštěvníky prosíme, aby nekontaktovali pracovníky zahrady a dodržovali návštěvní řád. Fakultní areál zůstává veřejnosti nadále nepřístupný, stejně tak i skleníky,“ sdělila odborná pracovnice zahrady Hana Ondrušková.

Rozvolňování: otevřou i zámečnictví

Pondělní rozvolnění počítá s otevřením prodejen dětského oblečení a obuvi. Zákazníci nakoupí také v papírnictví, využijí služeb zámečnictví nebo opraven zařízení pro domácnost.

Svatopetrská katedrála bude mít od května nový oltář. Nový obětní stůl navrhl tým architektů Michal Říčný, Petr Todorov a Magdalena Říčná. Původní oltář autora Jaroslava Vaňka bude věnován kapli SV. Jana v Římě. V katedrále je od 80. let.
Oltář z Petrova v Brně ozdobí kapli papežské koleje v Římě. Takto ho rozebírali

Uvolnění se dotkne prádelen a čistíren. Například brněnská Arbela měla otevřená pouze výdajové okénko u dvou ze svých tří kamenných poboček. Od pondělí si zákazníci v samoobslužných prádelnách vyperou sami. „Zákazníků máme momentálně mnohem méně. Když se opatření od pondělí částečně rozvolní, zvětší se pohyb lidí. Doufáme, že se situace postupně vrátí do původních kolejí,“ řekla zástupce vedoucího firmy Daniela Illková.

Lidé v centru Brna zamíří v pondělí na Zelný trh, kde nakoupí u zemědělců a dalších stánkařů. Ve středu jich potvrdilo zájem deset, další ještě přibudou. První nabídnou předpěstované sazenice a přísady různých druhů salátů či sazenice květin, třeba petrklíčů nebo muškátů. „Až později se k nim přidají další prodejci už s letošní úrodou ovoce, zeleniny, květin a dalšího zboží," doplnila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.