Maturant, který si zvolí vysokoškolská studia na Masarykově univerzitě v Brně, rozhodně neprohloupí. Právě ona obsadila při hodnocení jednotlivých fakult vysokých škol v republice nejvyšší příčky. Absolutním vítězem se ale mezi studenty stala Akademie výtvarných umění v Praze. Umělecké školy se mezi desítkou nejpřitažlivějších škol umístily hned čtyřikrát. Vyplývá to z žebříčku nejlepších škol, které pro Deník sestavil Filip Karel, šéf projektu Navigatorka.cz.

Systém, který představil včera, má budoucím studentům veřejných vysokých škol poskytnout co možná největší množství dostupných informací o každém oboru, který lze v Česku studovat. „Vycházeli jsme ze dvou velkých dotazníkových akcí mezi 9497 studenty, jež proběhly na jaře a na podzim letošního roku, ale i z veřejných zdrojů, jako jsou data specializovaných vzdělávacích a vědeckých institucí,“ sdělil Deníku Karel.

Konkrétně to znamená, že zájemce po zaplacení vstupního poplatku 360 korun zadá na webových stránkách společnosti buď zvolený obor, nebo popíše svoje studijní priority. Navigatorka mu vzápětí nabídne nejen fakulty, jež by jeho zájem uspokojily, ale také jejich hodnocení.

V jedenácti hlavních kategoriích studenti 135 fakult veřejných VŠ posuzovali například přitažlivost fakulty, šance na přijetí a dokončení studia, jeho náročnost, výuku cizích jazyků, dostupnost informačních zdrojů, finanční náročnost studia či možnosti ubytování.

Karlův tým spolupracoval se slovenskou Akademickou rankingovou a ratingovou agenturou. Ta připravila už čtyři hodnocení vysokých škol na Slovensku. „Hodnotící zprávy vyvolaly velkou diskusi. Zvláště v akademické obci byla reakce na tu první v roce 2004 velmi bouřlivá, protože vysoké školy nebyly zvyklé na veřejné srovnání dosažených výsledků výuky i výzkumu,“ popsal Deníku reakci u našich sousedů ředitel agentury Michal Považan.

Dodává, že i vysoké školy s horším hodnocením časem přijaly žebříčky kvality jako užitečné měřítko úspěšnosti. „Naše zprávy se staly zdrojem důvěryhodných informací pro vysoké školy, ministerstvo školství, ale především pro studenty,“ uzavřel Považan.

Hodnocení bude samozřejmostí

Hodnocení kvality vysokých škol se věnuje také Bílá kniha terciárního vzdělání, kterou do konce roku posoudí vláda. „V současné době není institucionálním posuzováním VŠ v Česku nikdo pověřen,“ konstatuje se v textu. V budoucnu se ale kromě akreditační komise ministerstva školství bude muset hodnocení vysokých škol podle hlavního autora Bílé knihy Petra Matějů věnovat specializovaná organizace. „Ta bude definovat zásadní ukazatele kvality práce vysokých škol ve všech oblastech činnosti,“ míní Matějů.

Sebehodnocení ale některé školy dělají už dnes. „Právě startuje pilotní projekt na třech našich fakultách. Nejtěžší je pochopitelně nastavení hodnotících kritérií,“ potvrdila Deníku mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Mimo to ale v Brně pravidelně oslovují čerstvé a starší absolventy, stejně jako studenty prvních ročníků. „Zpětná vazba je nezbytná,“ dodává Fojtová.

Pro budoucí posluchače jsou rovněž cenné údaje o přijímacím řízení na vysoké školy. Navigatorka.cz nabízí nejen přehled termínů, požadavky pro přijetí, ale též test obecných studijních předpokladů společnosti SCIO.

TOP 10 FAKULT ČESKÝCH VYSOKÝCH ŠKOL.