Nová bezinfekční Aseptická a transplantační jednotka se nachází v sedmnáctém patře výškové budovy nemocnice. Obsahuje patnáct lůžek a nejmodernější vybavení. „Zásadním přínosem je vysoce účinná filtrace vzduchu na celém oddělení, čímž se výrazně sníží riziko přenosu infekcí, které jsou pro tyto nemocné obzvlášť nebezpečné,“ popsala mluvčí bohunické nemocnice Veronika Plachá.

Aseptickým jednotkám se říká ostrovy života. Jejich účelem je snížit riziko infekce po provedení transplantace krvetvorných kmenových buněk nebo transplantace kostní dřeně přenosem bakterie, viru nebo plísně ze zevního prostředí. Proto jsou pokoje a veškeré předměty nacházející se uvnitř vysterilizovány.

Zakoupené knížky financované z projektu Pomáháme školám k úspěchu z nadace Petra Kellnera pro využití k zlepšení kritické gramotnosti žáků na Základní škole Dolní Dubňany.
Stopa Petra Kellnera na jihu Moravy: pomáhal žákům rozvíjet kritické myšlení

Nemocný na ostrově života stráví průměrně čtrnáct dní až tři týdny, ale pobyt může být podle potřeby nemocného i delší.

Interní hematologická a onkologická klinika Fakultní nemocnice Brno zahájila program transplantací kostní dřeně a krvetvorných kmenových buněk v roce 1993. Za uplynulých sedmadvacet let provedli lékaři a sestry více než dva a půl tisíce těchto výkonů. V současné době zde každý rok přibližně osmdesát autologních a třicet až čtyřicet alogenních transplantací kostní dřeně nebo krvetvorných kmenových buněk a deset až patnáct podání buněčné terapie pomocí geneticky modifikovaných CAR-T lymfocytů.