Náramek neustále monitoruje dech, pulz a tělesnou teplotu. „Nošením získá data o chování lidského těla. Pokud nastane nějaká změna, přístroj rozpozná zdravotní potíže a může přivolat pomoc,“ vysvětlil student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Blažej. Záchranářům náramek určí i přesnou polohu pacienta.

Na řešení náramku spolupracuje Blažej s absolventem brněnské techniky Michalem Rišou. „Máme teď ve výrobě deset kusů. Testovat je budou starší lidé v domově důchodců,“ upřesnil Blažej. Náramek podle něj využijí i sportovci. K dostání bude do konce roku za pět tisíc korun.

Parkování na brněnském Dominikánském náměstí. Nyní místo obsadili dělníci a obyvatelé okolních domů nemají kde zaparkovat.
Začnou opravy Dominikánského náměstí. Konec prací můžou zpozdit archeologové

Pomoci lidem, kteří mají problém rozeznávat barvy, se zase rozhodl absolvent Fakulty informačních technologií stejné univerzity. Při hraní deskových her s přáteli si Tomáš Jelínek všiml, že část hráčů má problém rozpoznat, které figurky jsou jejich. „Barvoslepý je podle statistik každý desátý muž. Pátral jsem po nějaké aplikaci, která by mohla pomoci, a našel jsem jen jednu zastaralou. Proto jsem vytvořil vlastní. Přenáší obraz v reálném čase a je schopná přebarvovat. Těm, kteří třeba špatně vidí červenou, program barvu posune do jiného spektra. Červené věci tak v tomto případě zobrazuje spíš růžově,“ vysvětlil Jelínek. Doporučil zároveň test barvosleposti, který je na internetu v české i anglické verzi. Mnoho lidí totiž podle něj ani neví, že vidí barvy jinak.
Pro zvětšení klikněteZdroj: Deník/Markéta Evjáková
O aplikaci NowYouSee je velký zájem. „Stáhlo si ji zatím přibližně pětačtyřicet tisíc lidí. K dispozici je kromě češtiny také v angličtině. Teď pracujeme i na překladu do němčiny, španělštiny a japonštiny,“ řekl.

Pomoci méně šťastným se rozhodla i studentka biomedicíny na brněnské technice Jana Musilová. Ve své bakalářské práci se věnovala kombinování léčiv pro nemocné schizofrenií. „Pro toto téma jsem se rozhodla hlavně proto, že léčba schizofrenie zatím není dost prozkoumaná. U většiny pacientů je proto potřeba vyzkoušet různé kombinace léků,“ řekla.

Právě v tomto směru práce Musilové může pomoci lékařům. Čerpala při ní z rozsáhlé databáze léků. „Zkoumala jsem, jak se léčiva navzájem ovlivňují a jak reagují na proteiny v těle. Vést by to mohlo nakonec i ke zjištění, co schizofrenii způsobuje,“ vysvětlila.

Automatický externí defibrilátor. Ilustrační foto.
Prezident ocenil jihomoravské záchranáře. Za projekt rozšíření defibrilátorů