Jejich úsilí zahrnující vytvoření iniciativy za záchranu sauny, sepsání petice a vzbuzení rozruchu na městském zastupitelstvu se vyplatilo. „Rozhodnutí je pro nás rozhodně potěšující zpráva. Teď začneme řešit praktické věci," prohlásila za iniciativu Šárka Svobodová.

Zástupcům města předložili členové komunity návrh počítající s tím, že si chod sauny vezmou pod sebe. Jejím provozovatelem bude nově spolek. Saunaři ho zřídí v nejbližší době, následně si musí na magistrátu domluvit nájemní smlouvu. „Letos v létě je potřeba stihnout nezbytné úpravy objektu tak, abychom na podzim mohli zahájit novou sezonu," sdělila Svobodová.

Nejstarší brněnská sauna v zahradě opravované Arnoldovy vily.
Nejstarší sauna v Brně se možná bourat nebude, zachraňuje ji petice

Kvůli špatnému technickému stavu potřebuje budova úpravy. Práce se zaměří na její vnitřní i venkovní část. Zahrnou zřejmě i opravu fasády. Co všechno bude jejich součástí, ale členové komunity upřesní až po podpisu smlouvy. Plánují do nich investovat až půl milionu korun, někteří z nich jsou připraveni pomoct také fyzickou prací.

Nájem na pět let

Ze strany města si pro další fungování sauny stanovili podmínku provedení úprav budovy. Spolek se při nich musí zaměřit na estetické i provozní záležitosti. „Je nutné, aby opravený objekt a zahrada do sebe zapadaly," řekl primátorčin náměstek Petr Hladík.

Investované peníze se spolku postupně umoří v nájmu, který dostane na pět let. Provoz sauny převezme po dlouholetém předchůdci Jiřím Klabanovi. Dnes už bývalý provozovatel prostory vyklidil na konci dubna, kvůli rozhodnutí o demolici objektu dal výpověď.

Část dopravních omezení podél řeky Svratky na Poříčí kvůli výstavbě protipovodňových opatření zůstala, řidiči před zúžením musí počítat se silným provozem.
Zbytečná omezení na Poříčí v Brně: trubky vedou jinudy, část značek zůstala

Saunu postavili před téměř půl stoletím při akci Z. Někteří tehdejší pomocníci ji navštěvují dodnes. Jsou součástí silné saunařské komunity přibližně 350 lidí. Patří do ní také místní ze sousedství nebo brněnské osobnosti z řad kultury či akademické sféry. Kvůli demolici se saunaři obávali, že tento krok povede ke zničení roky budované komunity.

Zachování budovy není součástí původního projektu na obnovu zahrady Arnoldovy vily, kterou dělníci momentálně opravují. Měla jít k zemi, aby místo ní vyrostl objekt umožňující mimo jiné pořádání akcí. Zrekonstruovaný park i vila se mají lidem otevřít shodně na začátku přespříštího roku. Při rekonstrukci parku se zahrada propojí se sousedními zahradami vil Tugendhat a Löw-Beer, v místě vznikne kavárna.