Poslední komentovaná procházka informačního centra v letošním roce začala prohlídkou jesliček v kostele svatého Jakuba na Jakubském náměstí. „Lákadlem tohoto betléma je černoušek. Když mu lidé hodí minci, hlavou jim pokyne," přiblížil Koplík.

Dále zájemci spatřili betlém v kostele svatého Michala na Dominikánském náměstí. Duchovní umístili jesličky do tamní kaple Panny Marie Lurdské. Pokud mu lidé věnují minci, pokyvuje jim v tomto chrámu na znamení poděkování anděl.

Nejmenší jesličky v porovnání s velikostí vnitřního prostoru katedrály viděli lidé na Petrově. „Na procházce po betlémech jsem byla už loni a předloni. Každý z nich má něco do sebe a je svým způsobem jedinečný. Člověk za rok spoustu informací o betlémech zapomene, a tak není rozhodně od věci si zase osvěžit paměť," podotkla pravidelná účastnice komentovaných procházek Helena Sýkorová.

V kapucínském kostele si zájemci prohlédli ze dřeva vyřezaný betlém, jehož autorem je řezbář Jaroslav Vaněk. Střídmě zařízené jesličky obsahují kromě dalších postav i svatého Františka z Assisi s vlkem z Gubbia po boku.

Vrcholem procházky byl pro zvědavce největší betlém v Brně. Tvoří ho padesát postav lidí a zvířat, umístěný je v minoritském kostele. „Během svého života ho vyřezával řezbář Vaněk. Některé postavy do jesliček ale přibyly až po jeho smrti, například svatá Anežka Česká nebo papež Jan Pavel II.," prozradil Koplík.