Na akci si děti mohly vybrat asi ze čtyřicítky sportů. „Velký fenomén je hokejbal, ale máme tady i méně tradiční sporty jako step nebo synchronizované plavání,“ zmínil Makalouš.

Mezi méně známé aktivity určitě patří jugger. „Běžec se snaží umístit míč do nějakého bodu, podobně jako při ragby a americkém fotbalu. Dále jsou tam bojovníci, kteří se snaží ubránit svého běžce. Vychází to z famfrpálu, akorát se tam nelétá na košťatech,“ vysvětlil Makalouš.

Famfrpál je sport, který vymyslela autorka příběhu o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi. Zatímco ve knihách hráči létají na metlách, příznivci hry ze skutečného světa si při běhu mezi nohami přidržují tyče.
OBRAZEM: Jako Harry Potter. Famfrpálový tým v Lužánkách si musel přidržovat tyče

Na festival přišli také známí sportovci, tenistka Lucie Šafářová a hokejista Tomáš Plekanec. „Začínala jsem s gymnastikou a baletem. Mám velmi aktivní babičku s dědou, byli velcí sportovci. Naučila jsem se se sestrou díky nim basketbal i plavat. Všeobecné sportování je důležité, pak člověk najde svůj sport a vydá se tím směrem. Je tady spousta sportů, které ani nebývaly, když jsem byla mladá,“ uvedla Šafářová.

Lucie Šafářová
Tenis je krásný, ale rozhodla jsem se pro zdraví a klid, říká Lucie Šafářová

Později přišel i šermíř Alexander Choupenitch. „Pro děti znamená hodně, že se vyfotí s nějakou hvězdou,“ míní Makalouš.