Mnoho zvědavců ale nedorazilo. „Světový den archeologie se slaví teprve od roku 2011, my pořádáme akci letos poprvé. Příští rok snad přiláká více lidí," zhodnotil doktorand tamní katedry archeologie Marek Novák.

Ten zájemce provedl i výstavou, která práci brněnských archeologů mapuje. Kromě naleziště u Břeclavy či na Znojemsku nejvíce pracují na hradě Rokštejně na Vysočině. „Výzkum tam probíhá už od roku 1981. Proto patří mezi nejlépe zmapované hrady v České republice," doplnil Novák.

Výzkum je zaměřený na středověká osídlení Vysočiny. „Na jižní Moravě bylo Brno a mnoho vesnic se tady zachovalo kontinuálně. Vysočina je periférie, kde můžeme sledovat, jak se osídlení měnilo a přesouvalo," dodal Novák.

Podle něj v souočasnosti archeology nejvíce trápí amatérští hledači. Desítky tisíc nálezů se tak ročně ztratí bez řádného zmapování v soukromých sbírkách.

K jejich hledání těm profesionálním archeologům ale už nyní pomáhá hodně moderní technika. Nejčastěji používají takzvaný georadar nebo magnetometrii. „Teď používáme deset sond zároveň, mapování je celkem rychlé. Když jsme ale měli sondu pouze jednu, při měření hektarového pozemku jsme nachodili deset kilometrů," představil Tomáš Temer.

Návštěvníky zaujali hlavně vystavené nálezy z vykopávek. „Ačkoliv to není stejné jako třeba pravěké nálezy, i tak je zvláštní sledovat, jaké nástroje používli naši předci před několika stoletími. A přitom vypadají mnohdy podobně jako ty, co používáme dnes," sdělil návštěvník Michal Tučka.