To potvrzuje i třiadvacetiletá plavčice Tereza Beranová, která přes léto pracuje na koupališti v brněnských Zábrdovicích. „Sice lidi nezachraňujeme každý den, ale třeba v pondělí jsme zasahovali hned třikrát. Z toho dvakrát jsme z vody vytahovali stejného chlapce, který se nejdřív topil ve vlnobití a pak při dojezdu z tobogánu,“ popisuje svou práci Beranová.

Podle ní se většina úrazů stává právě na těchto dvou atrakcích. „Nejhorší je, když přecení své síly. Často zachraňujeme děti a také lidi pod vlivem alkoholu. Ti si s sebou vezmou láhev přímo k vodě, kde popíjejí ve třiceti stupních, a pak vesele naskáčou do bazénu,“ říká plavčice.

Zábrdovické koupaliště hlídá společně osm plavčíků. Jeden hlavní a další, kteří se střídají na třech stanovištích. „Ačkoliv je nás docela dost, můžeme v případě nouze zavolat i posilu,“ vysvětluje Beranová.

Dodává, že to ale není nutné, protože plavčíci zvládají svou práci uspokojivě. „Tonoucího si většinou všimneme okamžitě. Když se třeba někdo topí ve vlnobití, jeden z plavčíků vypíná umělé vlny a druhý v tu chvíli už skáče do vody,“ podotýká Beranová. V poslední době se podle ní nikdo nezranil tak vážně, aby musel do nemocnice. „Za šest let, co tu brigádničím, si nepamatuju žádné oživování. Vždy jsme zasáhli včas,“ dodává plavčice, která je studentkou Fakulty zdravotních věd v Olomouci.

Dohlížení na návštěvníky bazénu je pro budoucí zdravotní sestru dlouhodobou brigádou, kterou má velmi ráda. „Na zábrdovickém bazéně sice trávím celé léto, ale baví mě to. Do práce většinou chodím jen dva dny za sebou, pak mám dvoudenní volno,“ popisuje Beranová.

Než s brigádou začala, tak musela, stejně jako ostatní plavčíci, zvládnout zkušební testy. „Musela jsem zachraňovat tonoucího,“ potvrzuje plavčice.

LUCIE TŮMOVÁ