Data ukazují nejsilnější intenzitu cyklistů dlouhodobě na cyklostezkách kolem řek Svratky a Svitavy. Ve středu města patří mezi nejvytíženější místa ulice Botanická, Kounicova a Lidická ze severu a Nové sady na jihu. „Odbor dopravy spravuje množství cyklodetektorů, které monitorují průjezdy. Díky získaným informacím tak vznikla aplikace, která dává ucelenější pohled na cyklistickou vytíženost jednotlivých ulic,“ přiblížil primátorčin náměstek Tomáš Koláčný.

Kolem obou řek protékajících Brnem v sezóně ráda projíždí také Zdeňka Navratová z Brna. „Jezdíme na výlety většinou s rodinou. V létě ale po cyklostezkách jezdí tolik lidí, že radši volíme trasu, která není tolik vytížená. Radši se projedeme v klidu sami, než si neustále dávat pozor, abychom se s někým nestřetli,“ komentovala žena.

Dávají nový smysl domovům určeným k demolici.
Brněnští architekti dávají starým budovám nový život. Byly určené k demolici

Cyklistickou tepnou je i průjezd centrem přes náměstí Svobody. Západní napojení s centrem zabezpečuje ulice Hlinky, z východu Cejl. Vytížený je současně směr ulicí Olomouckou k Černovické terase. Významné spojnice představují také ulice Královopolská v Žabovřeskách a Křižíkova ulice spojující Brno-sever s Královým Polem.

V případě chůze pěšky je datovým zdrojem například senzor pěší dopravy na hlavní brněnské třídě, tedy na Masarykově ulici. „Díky němu přibližně víme, kolik projde denně touto ulicí lidí. Například letos 11. listopadu, kdy byla na náměstí Svobody slavnost svatomartinského vína, prošlo ulicí o deset tisíc chodců více než v jiný typický den,“ doplnil Koláčný.

Po obvodu kaple zasadili stromy pracovníci Veřejné zeleně města Brna.
Klenbu kaple v brněnských Jehnicích už tvoří listnaté stromy, podívejte se

Dopravní data patří ke klíčovým podkladům při plánování území města. U dopravních informací z oblasti automobilové nebo veřejné dopravy však existuje mnoho zdrojů, data jsou zároveň dlouhodobě vyhodnocována. Komplikovanější je situace v případě pěší a cyklistické dopravy, kde zatím neexistují ucelená data a statistiky ani ustálené formy jejich měření. Informace najdou lidé na datovém portálu města.