„Je to nejvýznamnější výzkum české rodiny za posledních patnáct let. Současná doba rodině příliš nepřeje. I proto se potřebujeme dozvědět, jak lidé žijí, jak současný stav zvládají a jaké mají plány. S jakými problémy se potýkají, případně do jaké míry je jim rodina oporou,“ řekl o výzkumu jeho vedoucí Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.

Jedním z míst, kde budou výzkumníci vybrané domácnosti obcházet, je i městská část Brno-sever. Informaci v úterý zveřejnili zástupci úřadu městské části na sociální síti. „Výzkumníci poslali v minulém týdnu informační dopis o projektu, který se uskuteční i na území naší městské části. Radnice do něj není nijak zapojená, jen jsme chtěli upozornit místní, že se na ně mohou výzkumníci v následujících týdnech obrátit,“ uvedl starosta městské části Martin Maleček.

9.11.2020 - otevření provizorní nemocnice na brněnském výstavišti v pavilonu G2
130 tisíc týdně bez využití: v záložní nemocnici na výstavišti v Brně ani netopí

Kvůli současné epidemii covidu budou lidé vyplňovat dotazníky online. Pokud se domácnost průzkumu zúčastní, čeká na ni jako odměna pět set korun.

Výzkumníci budou shromažďovat vyplněné dotazníky i v příštím roce. „Data samotná a první analýzy budou k dispozici zřejmě až v druhé polovině roku 2021,“ doplnil Kreidl.

Studie Současná česká rodina je součástí většího projektu Generations and Gender Programme. Ten slouží jako důležitý zdroj dat pro ekonomy, epidemiology, medicínský výzkum i další obory.