„Je to nejvýznamnější výzkum české rodiny za posledních patnáct let. Současná doba rodině příliš nepřeje. I proto se potřebujeme dozvědět, jak lidé žijí, jak současný stav zvládají a jaké mají plány. S jakými problémy se potýkají, případně do jaké míry je jim rodina oporou,“ řekl o výzkumu jeho vedoucí Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.

Jedním z míst, kde budou výzkumníci vybrané domácnosti obcházet, je i městská část Brno-sever. Informaci v úterý zveřejnili zástupci úřadu městské části na sociální síti. „Výzkumníci poslali v minulém týdnu informační dopis o projektu, který se uskuteční i na území naší městské části. Radnice do něj není nijak zapojená, jen jsme chtěli upozornit místní, že se na ně mohou výzkumníci v následujících týdnech obrátit,“ uvedl starosta městské části Martin Maleček.

Kvůli současné epidemii covidu budou lidé vyplňovat dotazníky online. Pokud se domácnost průzkumu zúčastní, čeká na ni jako odměna pět set korun.

Výzkumníci budou shromažďovat vyplněné dotazníky i v příštím roce. „Data samotná a první analýzy budou k dispozici zřejmě až v druhé polovině roku 2021,“ doplnil Kreidl.

Studie Současná česká rodina je součástí většího projektu Generations and Gender Programme. Ten slouží jako důležitý zdroj dat pro ekonomy, epidemiology, medicínský výzkum i další obory.