Podle ní se stává, že aby vyhověli českým regulím, nechávají se tito studenti raději opakovaně očkovat. „Je to opravdu absurdní. Český stát studenty například z Gruzie nebo Zambie do České republiky pozve a dá jim stipendium s bydlením a na druhé straně jim pobyt značně komplikuje. Přitom, kdyby bydleli v soukromí, žádné problémy nemají. Udělené vízum je totiž podmíněné ubytováním na kolejích," uvedla Nerudová.

Podobné problémy má na Mendelově univerzitě asi devadesát studentů z Ghany, celkově je jich více než stovka. „Většina z nich má hluboko do kapsy. Pokud se nebudou každý týden testovat, hrozí jim vyloučení z kolejí a nám pokuta. Řada ze studentů tuto absurdní situaci řeší tím, že se nechají znovu očkovat i v České republice, takže už mají někteří třeba čtyři dávky Pfizeru," uvedla Nerudová. Aby vyhověli českým požadavkům využívají Pfizer také studenti z Číny.

Na brněnském náměstí Svobody stojí od pondělí Jednička. Má upozornit na zbytečné plýtvání jednorázovými obaly.
Nová dominanta v centru Brna: čtyřmetrová Jednička upozorňuje na plýtvání obaly

Na Mendelově univerzitě je aktuálně zhruba šestnáct set zahraničních studentů, z toho sedm set Slováků. „Studenti ze zemí Evropské unie nebo USA tyto problémy nemají. Ale jejich kolegové ze zemí jako Gruzie, Ghana, Etiopie nebo Zambie, kteří mají v těle stejnou očkovací látku a certifikát potvrzený navíc i na ambasádě, ano. Stát by měl přistupovat ke všem stejně a podmínky sjednotit," míní rektorka.