Podle mluvčí brněnského celního ředitelství Lady Temňákové je to hlavně díky lepší práci kontrolorů. „Letos se celníci na nelegální práci cizinců víc zaměřují. Před kontrolami prozkoumávají terén. Často chodí najisto. Proto se snížil celkový počet kontrol, ale zvýšila se jejich úspěšnost,“ prohlásila Temňáková.
Zabírají volná místa
Pro celníky se v době hospodářské krize důležitost kontrol cizinců bez povolení zvýšila. „Snažíme se chránit pracovní trh a pracovní místa pro občany České republiky. Současná vysoká nezaměstnanost a to, že zaměstnavatelé neodvádějí za své pracovníky daně, má velký vliv na ekonomickou situaci státu,“ podotkl vedoucí oddělení právní podpory a správy příjmů brněnských celníků Pavel Polák.
S kontrolami souhlasí i majitelé firem, ve kterých cizinci běžně pracují. Na Břeclavsku zaměstnává pracovníky ze zahraničí, zejména Slováky, ale také například Ukrajince, už léta chemická společnost Fosfa. Jejich počet se mění, ale obvykle tvoří nezanedbatelné procento zaměstnanců. „Razie na nelegálně pracující cizince považuji za velmi dobrou věc. Aktivity celníků se nás ale příliš netýkají, protože ve firmě není prostor na nekvalifikované práce, které se zaměstnáváním cizinců načerno obvykle souvisí,“ řekl personální ředitel společnosti Petr Brichcín.
Žádná z oslovených firem ale zatím neměla s kontrolami problém. „Na podobná opatření má stát právo. Jsou to standardní pravidla hry. Pokud firma zaměstnává cizince, musí s nimi počítat. Naposledy naše zaměstnance kontrolovala celní správa před čtrnácti dny. Popovídali si se všemi zahraničními zaměstnanci a zjišťovali, jestli mají k práci povolení. Žádný problém nebyl,“ sdělil ředitel blanenské společnosti Apos Miroslav Růžička. Většina cizinců, kteří v Aposu pracují, jsou z Mongolska.
Za cizince nyní úřady považují pouze občany státu, který není v Evropské unii. Pouze ti potřebují pracovní povolení a úřady je kontrolují.
Do firem zaměstnávajících cizince chodí kontrolovat pracovní povolení hlavně celníci. „Cizinci musí mít platné povolení k zaměstnání nebo živnostenský list. Často se stává, že mají doklady jen špatně vyřízené. Buď na jiné místo, nebo na jiný druh práce,“ sdělila mluvčí celníků Temňáková.
Pokud celníci najdou někoho s neplatným povolením, předají jeho případ k dořešení na úřad práce. „My pak podle okolností vše vyšetříme. Při zkoumání také spolupracujeme s dalšími státními orgány,“ vysvětlil Jan Marek z Úřadu práce Brno-město.
Pokuta až 5 milionů
Pokud vyšetřování prokáže, že zaměstnavatel porušil zákon, hrozí mu až pětimilionová pokuta. „Případy zaměstnanců s cizí státní příslušností pak dál předáváme cizinecké policii,“ informoval Marek.
Ta se zabývá platností také dalších dokladů cizinců. Při kontrolách zjišťují například povolení k pobytu nebo jestli mají v pořádku pas. „Chodíme sami nebo s úřadem práce, ale ne v takovém rozsahu jako celníci. Teprve až nám úřad práce potvrdí, že cizinec nemá platné pracovní povolení, můžeme ho vyhostit. Nestává se to ale příliš často, jde o několik desítek případů ročně,“ uvedl mluvčí jihomoravské cizinecké policie Roman Pittner.
Základní podmínkou pro vydání pracovního povolení je situace na trhu práce. Musí být dost volných míst, která nejde obsadit jinak než zaměstnanci ze zahraničí. Povolení vydává pracovní úřad.
Cizinci se nám často vymlouvají
Brno /ROZHOVOR/ - Kontroloři z brněnského celního úřadu jezdí do předem vytipovaných firem po Jihomoravském kraji. Hledají tam cizince zaměstnané bez řádného pracovního povolení. Již dvacet let pracuje u celníků i Lukáš Brynza. „Když najdeme pracujícího cizince bez platného povolení, většinou se snaží z problému vymluvit. Tvrdí, že si doklady už vyřizuje nebo že je zapomněl doma,“ říká Brynza.
Můžete popsat klasickou kontrolu?
Většinou dostaneme na nějakou společnost dopředu tip. Na místě si zavoláme vedoucího a požádáme ho, aby nám zavolal cizince, kteří tam pracují. Můžeme ale zkontrolovat úplně všechny zaměstnance. Chceme vidět, jestli mají platné povolení k práci a v pořádku pas. Pokud najdeme nějaký problém, sepíšeme protokol, který pak předáváme k dořešení úřadu práce nebo cizinecké policii.
Ve kterých firmách nacházíte cizince bez povolení k práci?
Hlavně na stavbách. Tam dostáváme tipy nejčastěji, protože jsou tam zaměstnanci vidět. Někdo jde okolo, slyší hodně lidí, kteří neumí česky a zavolá nám. Často nacházíme nelegálně pracující cizince i ve službách nebo v halách u pásu.
Stává se vám, že nacházíte ve stejné firmě nelegálně zaměstnané cizince opakovaně?
Je to tak půl na půl. Někdy nikoho nenajdeme, na druhou stranu často se stává i to, že se zaměstnavatelé nepoučí a jejich pracovníci znovu nemají v pořádku doklady.
Jak se přistižení cizinci a zaměstnavatelé při kontrolách chovají?
Cizinci se často snaží vymlouvat. Nikdy nám ale ještě neutíkali. Chodíme v uniformách, které budí respekt, také je nás hodně. Nemají ani kam utéct. Na místě jednáme většinou jen se subdodavateli. Těch se problém netýká. Pracovní povolení kontrolovat nemusí.
Ministerstvo zvýšilo počet kontrol
Jižní Morava - Nelegálně v Jihomoravském kraji nepracují jen cizinci, ale i občané České republiky. Těmto lidem však nyní vyhlásil nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek válku.„Od září jsme zintenzivněli kontroly firem, jestli nezaměstnávají někoho nelegálně. Je to jedna z ministrových priorit. Kontroly provádí úřad práce spolu s Českou správou sociálního zabezpečení,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
Firmy kontroluje úřad práce neohlášeně. „Kontroly provádíme hlavně v noci a o víkendech. Úředníci chodí často i s policií na diskotéky, do klubů nebo do pekáren,“ uvedl ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva. Na těchto místech totiž nelegálně zaměstnaní lidé často pracují.
Kontroloři se ale mnohdy vrací s neúspěchem. „Současný zákon nám svazuje ruce. Zatím může být práce nejdříve dohodnutá ústně a až později musí zaměstnavatel sepsat smlouvu nebo dohodu,“ upozornil Šťáva. Když kontroloři odhalí zaměstnance, který nemá smlouvu, mohou si ho jen zaznamenat. Teprve až přijdou podruhé a stále nemá nic sepsaného, mají důkazy, aby zaměstnavatele i pracovníka postihli.
„Tento problém snad vyřeší nový zákon, který očekáváme po Novém roce. Pak budou zaměstnavatelé muset sepisovat smlouvu nebo dohodu vždy,“ řekl Šťáva.
Firma nebo živnostník mohou dostat až milionovou pokutu. „Přihlížíme ale k tomu, aby to pro ně neznamenalo likvidaci podniku. Naposledy jsme jedné živnostnici udělili pokutu jen deset tisíc,“ prohlásil Šťáva.
I u zaměstnanců řeší kontroloři případy jednotlivě. „Pokud je vedený na pracovním úřadě, tak se dopouští podvodu. Když jde o studenta, řešíme to většinou jen domluvou,“ informoval Šťáva.
Podvodníka, který pracuje a ještě pobírá podporu v nezaměstnanosti, úřad práce předává buď policii, nebo mu udělí blokovou pokutu.
ZUZANA PLETICHOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU