Založit půjčovnu s oblečením je napadlo v Barceloně. „Tehdy jsme tam s Markétou bydlely a podobných projektů tam byla spousta. Říkaly jsme si, že něco takového bychom chtěly zkusit i v Brně," popisuje začátky Kateřina Říhová, která pracuje v Brně jako advokátní koncipientka.

Půjčovnu přirovnává mladá žena ke knihovně. „Namísto knížek si však u nás ženy půjčí oblečení, a to díky měsíčnímu předplatnému za necelých čtyři sta korun. Pak si můžou každý týden půjčit až čtyři módní kousky," vysvětluje Říhová.

Podle ní má módní knihovna spoustu výhod. „Ženy se u nás nemusejí dívat na cenovky. Vybrat si můžou jakékoli oblečení podle toho, jakou mají náladu nebo co zrovna potřebují. Nemusejí se přitom strachovat, jestli se jim to bude hodit i v budoucnu. Navíc kupovat neustále nové oblečení není levné ani ekologické," říká žena.

Kateřinu Říhovou v otevření půjčovny podporují přátelé. „Všem kamarádkám se naše šatotéka líbí. Jen rodiče byli ze začátku trochu vyděšení," směje se Říhová.

Móda baví mladou podnikatelku odjakživa. „Líbí se mi, že jejím prostřednictvím člověk může dát ostatním najevo, jak se zrovna cítí. Móda je vlastně taková hra," tvrdí.

Brňanky jsou podle ní v oblékání opatrné. „U mladých žen se to stále zlepšuje, ale pořád mám pocit, že mají strach," přiznává Říhová.

Nelíbí se jí, že se lidé dnes při nákupu oblečení dívají hlavně na cenu. „Kvalitní oblečení může vydržet až několik let. Proto také chceme nabízet lepší značky, které se u nás pomalu vytrácejí. Ne oblečení, které je nekvalitní a šijí ho děti někde v Asii," upozorňuje.

Své oděvy můžou do půjčovny nabídnout i ostatní ženy. „Doufáme, že to lidi osloví. Vdechnou tak svému oblečení druhý život a zároveň udělají něco dobrého. Některé oblečení dáme například brněnským ekologickým nadacím," dodává.

NIKOLA JAKUBOVÁ