Do dvou let by lidé měli takzvaný bioanalyzátor, který otestuje vzorek krve, najít v ordinacích praktických lékařů. Přístroj dokáže vzorky otestovat na různé nemoci. „Pacient dostane informaci, zda je vše v pořádku nebo by měl jít na podrobnější testování. Momentálně je zařízení směřováno pro diagnostiku sepse, kardiovaskulární nemoci či vybraných markerů rakoviny,“ uvedl Zítka.

Zařízení bude pro lékaře a pacienty praktické. „V nemocnicích takové přístroje běžně používají. Ty ovšem váží okolo sto kilogramů. Náš bioanalyzátor má asi pět kilogramů. Snahou vývojáře bylo zařízení zmenšit při zachování přesnosti. Pacientům by také odpadlo čekání na výsledky, volání do ordinace. Základní analýza krve by byla jednoduchá, přesná a cenově dostupná,“ poznamenal Zítkův školitel Vojtěch Adam.

Pokud bude nynější testování a vylepšování přístroje úspěšné, do dvou let by se první kusy mohly začít objevovat v ordinacích praktických lékařů. Vývojář věří, že jednoho dne by si pak lidé mohli zařízení pořídit i domů.

 Na jednom místě tolik špičkových vědeckých přístrojů jako na několika světových univerzitách. Včetně unikátní čisté laboratoře. To vše je součástí nově otevřeného vědeckého centra Ceitec Vysokého učení technického v Brně. Zdroj: DENÍK/Drahomír Stulír