„Musíme se připravit na to, že do pěti dnů budeme mít obsazeno dvanáct set lůžek, z toho dvě stě jich bude na jednotkách intenzivní péče. To je strop, který jsme tu měli na podzim. Hrozí, že čísla budou ještě vyšší,“ řekl ve čtvrtek hejtman Jan Grolich.

Preparát je kombinací remdesiviru a rekonvalescentní plasmy a brání rozvoji choroby a nemocné ochrání.
Nejtěžší případy se uzdravily. V brněnské nemocnici zabírá nový lék na covid

Připustil, že lůžek intenzivní péče už je zaplněných dvě stě nyní. „Na centrálu vykazujeme obsazenost covidovými pacienty, ale my na nich máme i postcovidové pacienty, kteří mají problémy natolik velké, že pořád musí být na jipce, ale už nejsou vedení jako pocovidoví," přiblížil Grolich.

Zároveň informoval, že už nemocnice v kraji nejsou schopné přijímat pacienty odjinud.

Proklikejte si interaktivní mapu praktických lékařů zapojených do očkování v Jihomoravském kraji (pro lepší zobrazení si zavřete rozklikávací nabídku vpravo nahoře):

Podle dat krajských hygieniků leželo v nemocnicích na jihu Moravy ve středu s koronavirem 845 pacientů. „Závažných případů je 159, 402 středně těžkých, 225 lehkých, devětapadesát pacientů zůstává bezpříznakových,“ vyčíslila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek.

Jednotka intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Brno.
Plná JIP v Brně: převažují mladí pacienti. Přijde na řadu třídění jako za války?

Počet pozitivních případů covidu má snížit očkování, s nímž od tohoto týdne pomáhají i praktičtí lékaři. „Příští týden dodáme vakcíny po stovce do sedmapadesáti ordinací,“ zmínil Grolich.

Nastínil i orientační počty vakcín v dalších měsících. „V dubnu má dorazit čtyřiačtyřicet tisíc vakcín, v květnu pětapadesát tisíc, v červnu dokonce devětadevadesát tisíc," oznámil Grolich.

Z brněnské svatoanenské nemocnice rozvezl distributor lék ivermektin do dalších nemocnic v republice.
Z Brna rozvezou ivermektin po jižní Moravě. Do Blanska, Boskovic i Hodonína

Do očkování se zatím na jihu Moravy zapojilo 440 praktiků z necelých sedmi set. „Více praktiků je podle mých informací zapojených pouze v Praze. Pořád se hlásí noví," ocenil hejtman.