Pacienti tak místo pár desetikorun nakonec možná zaplatí až desetitisíce.
Pěti brněnským nemocnicím pacienti dluží bezmála osm milionů korun. Fakultní nemocnice u svaté Anny si pohledávky zatím vyřizuje sama. „Regulační poplatky nad šedesát korun upomínáme obyčejným dopisem. Od dvou set korun už doporučeným. A marné upomínky předáváme právnímu oddělení, které je posuzuje případ od případu,“ informovala mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Pokud lidé ani po několika napomenutích dluh nezaplatí, dají právníci problematického pacienta k soudu. Ten má právo v krajním případě nařídit i exekuci.

V takovém případě může pacient místo původních třiceti korun zaplatit až osmnáct tisíc. „Když soud člověku přikáže zaplatit dluh, a dotyčný to ani tak neudělá, může nemocnice požádat o exekuci majetku. Pacient pak zaplatí i celé řízení, což může vyjít na osmnáct tisíc korun,“ vysvětlila Marina Možárová z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského v Brně.

Kvůli přibývajícím neplatičům zvažuje vedení svatoanenské nemocnice i odprodej pohledávek exekutorské firmě. „Vážně přemýšlíme o tom, že některé dluhy prodáme. Je to nejrychlejší způsob, jak získat peníze zpět,“ informovala Urbánková.

Nejvíce peněz lidé dluží Fakultní nemocnici Brno. „K poslednímu září je to čtyři a půl milionu korun od čtrnácti tisíc pacientů. Vše si ale vyřizujeme sami. Posíláme lidem upomínky,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Dodala, že o spolupráci s vymahačskou firmou vedení nemocnice neuvažuje.

Někteří Brňané s bojem proti dlužníkům nesouhlasí, jiní ho vítají. „Zavedení poplatků bylo protiústavní. Když už je ale jednou něco dáno zákonem, musí to dodržovat všichni. Nemocnice by měly být tvrdší,“ uvedl například Bohumil Mrázek.

Nejčastěji se pacienti vyhýbají poplatkům za pobyt v nemocnici a za pohotovost. V Nemocnici Milosrdných bratří Brno, kde jsou lůžka pro dlouhodobě nemocné, lidé nejvíc dluží za hospitalizaci. „Je to naprostá většina celkového dluhu, který přesáhl osm set tisíc korun,“ informoval ředitel nemocnice Josef Drbal.

V úrazovce zase lidé nejčastěji neplatí za pohotovost. „Máme pořád plno a pacienty odmítat nemůžeme, protože jsme jediná pohotovost v Brně,“ vysvětlil ředitel Úrazové nemocnice Brno Karel Doležal.

Poplatek za ošetření mimo ordinační hodiny je devadesát místo třiceti korun. I přesto mají po večerech a o víkendech plno nejen na pohotovosti, ale i v jiných nemocnicích. „Lidí chodí stejně jako před zavedením poplatků. Zvykli si na to. My každého ošetříme, i když nemusíme,“ uvedla Urbánková ze svatoanenské nemocnice.

V bohunické fakultní nemocnici tak benevolentní nejsou. „Od června na noc zavíráme hlavní bránu. Vrátný pustí jen opravdu akutní případy, ostatní pošle na pohotovost do úrazovky. Lékaři se tu musí starat o hospitalizované pacienty,“ vysvětlila Mrázová.

Regulační poplatky fungují od ledna 2008. Od nového roku se má navíc zvyšovat paušál za pobyt v nemocnicích. Místo šedesáti korun dají pacienti za den na lůžku stokorunu. „Dlužníků tím asi nepřibude, jen se zvýší nezaplacená částka,“ myslí si Doležal.

STAV POHLEDÁVEK
Fakultní: 4 500 000 Kč
Svatoanenská: 1 548 300 Kč
Milosrdných bratří: 833 220 Kč
Úrazová: 502 204 Kč
Vojenská: 268 000 Kč
Zdroj: jednotlivé nemocnice v Brně