Hlavní důvod chybějící krve jsou dovolené. „V létě je kvůli nim vždy méně dárců. Tím více nás těší, že chodí třeba mladí lidé, kteří si najdou čas pomoci druhým,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.
Tamní Transfuzní a tkáňové oddělení navštíví měsíčně přibližně dvě sta prvodárců, třebíčské centrum zhruba padesát. „Pomáhají nám i hromadné odběry například od policistů či hasičů nebo sportovních a studentských klubů,“ doplnil Žára. Nalákat dárce se v Bohunicích snaží například tematickými odběry nebo dárky a soutěžemi.
200 nových prvodárců měsíčně přijde na odběr na transfuzní oddělení do Fakultní nemocnice Brno
Krev je potřeba zejména pro zraněné při letních úrazech. Loni jich například jen ve Fakultní nemocnici ošetřili přes sedmnáct tisíc.
Úbytek dárců krve zaznamenali v létě i v hodonínské nemocnici. „Jejich počet ovlivňuje i cestování do exotických zemí. V posledních týdnech sháníme nejvíce krevní skupiny 0+, 0- a A+,“ upřesnila primářka transfuzního oddělení Věra Dostálová. Loni v Hodoníně odebrali krev 195 prvodárcům. Bylo jich o necelou třetinu více než předloni.
V boskovické nemocnici se lékařům zatím zásobu krve udržovat daří. „U nás a také v blanenské nemocnici, kterou zásobujeme, omezili na prázdniny počet lůžek. Spotřeba krve tím klesla, takže jí máme dost. Celoročně sháníme dárce skupin Rh negativních,“ nastínila primářka transfuzního oddělení Olga Klímová.
Loni v Boskovicích provedli více než pět tisíc odběrů a ročně tam přichází až 270 prvodárců. Letos už od června situaci komplikují klíšťata. „Opakovaně musíme vyřazovat dárce, kteří měli nedávno klíště. Lidé v tomto případě nesmí následující čtyři týdny darovat krev,“ doplnila Klímová.
Problémy s darováním míval v létě i Jelínek, a to kvůli senné rýmě. „Dřív jsem nemohl chodit kvůli lékům na alergii. Jsem rád, že technologie pokročily natolik, že už to není nutné,“ řekl.