„Většina onemocnění má průběh typické respirační virózy s teplotami, rýmou a kašlem. Objevují se potvrzené případy onemocnění virem chřipky typu A s typickým průběhem s horečkami kolem čtyřiceti stupňů Celsia a celkovou schváceností," sdělila ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek.

V druhém týdnu letošního roku se držela nemocnost v Jihomoravském kraji na úrovni 1763 nemocných na sto tisíc obyvatel. „Oproti předchozímu týdnu se jedná o nárůst o deset procent," vyčíslila Ciupek.

Nemocnost vzrostla více u dospělých ve věku od pětadvaceti do čtyřiašedesáti let a u důchodců. Rychlejší nárůst nemocnosti je podle hygieniků v Brně a na Břeclavsku.

Obloha při západu slunce v Ivanovicích na Hané.
Podívejte se na tu nádheru. Západ slunce zbarvil nebe nad Vyškovskem do ruda

Odborníci doporučují, aby lidé důsledně dodržovali zásady hygieny rukou a dýchacích cest, neprochladli a v uzavřených sdílených prostorách pravidelně větrali. A to krátce a intenzivně tak, aby se rychle vyměnil vzduch a místnost zbytečně neprochládala. „Jsou-li obyvatelé nemocní, je nutné zůstat doma a léčit se, nesnažit se nemoc přecházet," zmínila Ciupek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sklepy na jihu Moravy navštívili tři králové i hotaři. Koledovali s muzikou

Zdroj: se svolením pořadatelů