Člověk bez ní vydrží ale jen několik desítek hodin. Kudy ale teče voda, než se dostane Brňanům do sklenice? Mimo jiné Úpravnou vody Švařec, která zásobí sto šedesát tisíc domácností v Brně, ale je také jediným zdrojem pitné vody pro obce v okolí.

Areál úpravny vypadá jako hotel v Alpách s výhledem na krávy a kopce u hradu Pernštejn. V obrovských bílých budovách se pohybují jen tři pracovníci na směnu. Elektrikář a dva úpraváři vody, kteří hlídají kvalitativní ukazatele. „Člověk se tu občas cítí sám. A taky nachodí dost kilometrů, když kontroluje všechny filtry, usazovací nádrže a ostatní zařízení,“ vtipkuje vedoucí Zdeněk Antoš.

Zařízení Švařec postavili pro nepřetržitý provoz, teď ale zásobuje Brno jen z jedné sedminy a jede v pracovní dny jen na ranní směnu. Funguje pro Brno jako druhý zdroj. Areál hlídají kamery, strážní i detektory pohybu. Přísná ostraha je podle pracovníků nutná. „Pokud by chtěl někdo vodu kontaminovat, rychle bychom na něj přišli,“ myslí si Antoš.

Před sinicemi, jedy a jinými nebezpečnými látkami zase střeží vodu duhoví hlídači bez hlasu a s ploutvemi. „Máme tu dvě nádrže se pstruhem duhovým. Ten indikuje kvalitu vody, která přitéká z vírské nádrže. Pokud se rybám něco stane, víme, že je voda závadná, a okamžitě zastavíme přívod,“ popisuje úkol asi dvou stovek ryb Antoš.