Lékaři varují, že při nešetrném odběru, který dělá člověk bez nezbytných znalostí, se lidé mohou vážně zranit. To byl právě i případ ženy, která momentálně leží ve svatoanenské nemocnici. „Při nešetrném laickém odběru utrpěla poranění zadní části dutiny nosní s těžším krvácením," poznamenala mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.

Žena tak musela vyhledat lékařskou pomoc. „Její stav si bohužel vyžádal i chirurgické řešení situace,“ uvedla primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku svatoanenské nemocnice Pavla Urbánková.

Antigenní odběrové centrum ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích.
Nakažených britskou mutací covidu na jihu Moravy skokově přibývá

Lékaři proto lidem doporučují, aby si stěry nechali dělat pouze na odběrových místech, kde stěry z nosohltanu dělají vyškolení zdravotníci. „Při každém nešetrném odběru mohou lidé utrpět poranění dutiny nosní. Pokud někdo nedodrží jasně stanovená pravidla bezpečného odběru, která mimo jiné formulovala Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, může dojít k poranění sliznice nosní," upozornila Urbánková.

Podle lékařky zvyšuje riziko možného poranění velká četnost testů. „Četnost zvyšuje pravděpodobnost toho, že stěr vezme nedostatečně odborně edukovaá a zacvičená osoba. Riziko hrozí, když odebírající nemá dostatek informací o anatomii dutiny nosní a nosohltanu a nepostupuje šetrně," nastínila možné problémy lékařka.

Budova České pošty v ulici Nádražní v Brně.
Soumrak další známé pobočky v Brně: pošta chce prodat budovu u hlavního nádraží

Zároveň ale odborníci lidi uklidňují, že pokud se svěří do rukou odborníka, odběru se netřeba bát. „V rukou zkušeného zdravotníka je provedení stěru zcela bezpečné a není nutné se odběru bát a vyhýbat se mu," zdůraznila Lipovská.