Kdo neplatí, půjde z kola ven. Nebo dostane druhou šanci. Tisíce neplatičů na Jižní Moravě dluží městům miliony korun. Některé radnice se s nimi přesto snaží dohodnout. Brno mezi ně ale nepatří.

Nemá dostatek bytů pro lidi bez střechy nad hlavou. Navíc prý řeší problémy s neplatiči špatně. „Například městská část Brno–sever je ihned zažaluje a lidé jsou zbytečně vystěhovaní, přestože během soudního řízení zaplatí,“ tvrdí Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě.

Zbylá města s nedostatkem bytů problémy nemají. Většina z nich jich má totiž několik v zásobě. Pro neplatiče mají v například Blansku provizorní přístřeší v Jungmanově ulici, kde je sedmadvacet holobytů. „Zatím to stačí. Lidé se tam střídají, protože když neplatí, tak opět dáme podnět soudu a odehraje se stejný kolotoč jako když neplatí v městském bytě,“ řekl vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Miroslav Pokorný.

Ve Znojmě letos zatím vystěhovali pouze dva neplatiče, kteří nebyli ochotni se dohodnout na splácení. „S romskými neplatiči problém nemáme. Se všemi jsme se dohodli. Navíc Znojmo nemá místa, kde by byl větší počet neplatičů dohromady,“ uvedl místostarosta Znojma Jan Blažíček. Většina neplatičů na jižní Moravě je notoricky známá.

Podle radnic jsou to alkoholici, Romové či gambleři. V Hodoníně takovým lidem nabídne úřad například speciální splátkový kalendář. Podle ředitelky Městské bytové správy Jany Bimkové se město snaží mít ošetřené nájemní smlouvy. Hlavně u Romů je sepisují na dobu určitou, převážně na rok.

Při podpisu navíc město sepisuje s nájemníkem exekuční doložku. Jen ve Vyškově dluží na nájemném v současnosti přes tři stovky lidí přes osm milionů korun. Dlouhodobí dlužníci dostali koncem června možnost splatit jen polovinu penále. „Když neplatí, zveme je na pohovor, kde je upozorníme na rizika,“ upozornil Stanislav Kolařík z kanceláře starosty.

Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková k otázce neplatičů:

V Brně je to složitější než jinde

Každé město má mezi nájemníky své problémové skupiny. Podle ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové je nejvyšší čas neplatiče v Brně řešit.

Jaká je podle vás situace s neplatiči v Brně?
Podle mého názoru složitější než jinde. Město nemá kam dát lidi bez střechy nad hlavou. Více, než v jiných městech tu vznikají nové uzavřené čtvrti a ghetta. Problémy se tvoří i kolem nich a lidi, kteří zde bydlí, to obtěžuje. Navíc tu neustále narůstá kriminalita a drogové problémy.

Jak může stát tyto problémy vyřešit?
Výstavbou sociálního bydlení. Toto je řešení, které garantuje stát a nevisí pouze na obci. Bohužel ale až v roce 2009. V současné době ale žádné koncepční řešení pro tyto problémy nemáme.

Může problém neplatičů vyřešit samo město?
Podle mne ano. Brno má spoustu odborníků, kteří pracují v nevládních organizacích a přišli s několika zajímavými návrhy. Chtěla bych podpořit spojení nevládních organizací s vedením města a tyto projekty rozhýbat. Bohužel stát ale nemůže diktovat, jak má Brno postupovat.

Co konkrétně tedy může Brno udělat?
Podle mého názoru může vystavět sociální byty s nižšími nájmy. Romské rodiny jsou schopné je zaplatit.