Podle správce parku je toto opatření v pořádku, lidé si ale stěžují na nedostatečné značení a chybějící informace ke stavbě.

Vladimír Hrozný s rodinou.
Zemřel veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, bylo mu sto let

Hana Munteanu chodí do Lužánek pravidelně běhat s manželem. Provizorní oplocení u vstupu do parku je podle ní udělané nešťastně a běžce obtěžuje. „Je to přepažené tak, že hlavní okruh v podstatě nejde proběhnout. Je tam několik cest, ale vždy to člověka zavede do slepé uličky," řekla redaktorce Deníku Munteanu.

Ještě větší problém podle ní způsobuje provizorní oplocení lidem, kteří se v Lužánkách tak dobře nevyznají. Spodní část parku je podle Munteanu v podstatě nepřístupná. „Mělo by to tam být alespoň značené. Není tam vysvětlené co je to za stavbu, od kdy do kdy bude trvat, ani tam nejsou šipky kudy má člověk jít," pokrčila žena rameny.

Oplocení je v parku kvůli rekonstrukci tenisových kurtů, které spadají pod Brněnský lužánecký tenisový klub. „Příjezd na stavbu je oplocen, aby byla zajištěná bezpečnost. Vše probíhá pod dohledem správce parku, veškeré podklady investora byly řádně projednány a připraveny," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Lužánecký park spravuje Veřejná zeleň města Brna. Spolupráci s vedením tenisového klubu si její zástupci pochvalují. „Klub má příslušná povolení od města i od památkářů. Zabezpečení je udělané dobře. Vloni se zde dělala nová dlažba, a tak jsou na příjezdu ke stavbě ochranné koberce," podotkla pracovnice Veřejné zeleně města Brna Marie Gogová.

Rekonstrukce potrvá celý rok

Veřejná zeleň města Brna jako správce parku spolu se zástupci tenisového klubu na podobě oplocení spolupracovala. Průchod pro návštěvníky je zde podle nich zajištěn, dokonce kvůli němu ořezávali část keřů. „Lidé by ale měli respektovat to, že například nemůžou jít proti sobě. Neprojdou tam dva kočárky vedle sebe, protože bychom museli zrušit zeleň z větší části," upozornila Gogová.

Přesnou dobu trvání stavby a s tím spojených omezení ale Gogová zatím nezná. Podle mluvčího brněnského magistrátu by měla rekonstrukce trvat po celý letošní rok. Jednatel tenisového klubu Leoš Vanžura na žádost Deníku o upřesnění detailů projektu doposud nereagoval.

Led narůstá jen velmi pomalu.
Bruslení na Brněnské přehradě? Nebezpečné, led má jen pár centimetrů tloušťky

Návštěvníci se zatím vůbec nedostanou k dětskému hřišti u vstupu do parku z Lužánecké ulice. Na plotě je uvedená informace, že hřiště bude nepřístupné do jara letošního roku.

Kvůli rekonstrukci je dočasně uzavřená také restaurace u kurtů Tenis Pub Lužánky. Podle informací uvedených na jejím webu bude uzavírka trvat do konce března. Zástupci restaurace se ale odmítli k probíhajícím pracím vyjádřit.

Postaví i vyhlídkové terasy

O plánech na rekonstrukci nejstarších brněnských tenisových kurtů informovalo už před časem město. Podle tehdy uvedených informací na jejich místě vznikne moderní tenisový areál s celoročním využitím.

Opraví se šest antukových tenisových kurtů včetně odvodnění a automatických závlah, rozšíří a zrekonstruují se tři minikurty s tréninkovou odrazovou stěnou a v areálu vzniknou dvě nafukovací haly. Navíc zde klub postaví tři vyhlídkové terasy, které umožní rodičům sledovat mladé sportovce při tréninku.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Předpokládané náklady na stavbu činily na konci předloňského roku bezmála sedmačtyřicet milionů korun. Město na rekonstrukci přispěje dotací ve výši téměř dvanácti milionů, bezmála třiatřicetimilionovou dotací by měla přispět Národní sportovní agentura. Zbývající náklady přesahující dva miliony korun uhradí spolek z vlastních zdrojů.