Provozovatel restaurace Zlatá loď na náměstí Svobody Jan Ostřížek řeší přítomnost bezdomovců v okolí zahrádky na denní bázi. „Jde o obtěžování zákazníků kvůli drobným a cigaretám, polehávání nebo posedávání na lavičkách hned vedle zahrádky. Feťáci nebo bezdomovci často vyřvávají a jsou opilí," vyjmenoval problémy v centru města.

Na vlastní kůži takovou situaci zažil například Brňan Petr Heinz. „Bezdomovci v centru obchází zahrádky, aby žebrali o peníze nebo cigarety. Nic extrémního se tam ale z mého pohledu neděje a nechovají se nebezpečně. Stačí odmítnout,” vyjádřil se.

Podobné nepříjemnosti podle Ostřížka řeší zaměstnanci restaurace většinou sami. „Personál máme nastavený tak, že když dojde k obtěžování, zasáhne. Když jde o větší střet, tak jde situaci řešit i manažer,” vysvětlil provozovatel. Nastávají ale i situace, kdy se restauratér obrací na nedalekou policejní stanici či volá strážníky.

Městskou policii volá pravidelně i majitel restaurace Štatl na náměstí Svobody Pavel Podsedník. „Na zahrádce jsou zákazníci a vedle si jde pán vykonat potřebu ke stromu. Za bílého dne. Když pak třeba přijde nějaký turista domů, tak bude vykládat přesně o tom,” povzdechl si.

Podle brněnských strážníků je však na náměstí z dlouhodobého pohledu podstatně méně potíží. „Možná sehrávají roli i velká horka, protože vydlážděné plochy nejsou v tomto počasí příliš přívětivé pro dlouhodobější pobyt,” uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Restauratéři budou od příštího roku pravděpodobně platit za zahrádky v Brně-středu násobně vyšší částky.
Kratší sezóna restauračních zahrádek v Brně? Hrozí razantní zvyšování poplatků

Nejčastěji na náměstí Svobody zasahují strážníci kvůli pití alkoholu na veřejnosti nebo znečišťování ulic. „Více stížností na chování osob bez domova se objevuje v době, kdy se na náměstí konají větší akce a slavnosti. Téměř nikdy však nejde o obtěžování nebo schválnosti,” řekl Ghanem.

Podle vedení městské části Brno-střed patří náměstí Svobody nebo třeba Zelný trh k náměstím méně zatíženým problémy s bezdomovectvím. Nejvíce se zde ale pracovníci zaměřují na úklid. „Ten probíhá denně. Provádějí jej ručně veřejně prospěšní pracovníci, pracovníci nasmlouvané dodavatelské firmy a průběžně je prováděn úklid také horkou vodou a párou. Navíc centrum města několikrát denně prochází kontrolor, který zajišťuje mimořádný úklid tam, kde je to potřeba,” vyjádřila se mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Denně působí nejen v centru Brna a v okolí hlavního nádraží, ale i jejich přilehlých oblastech, různých squatech a zahrádkářských koloniích také terénní pracovníci Armády spásy. „Mohou pomocnou ruku potřebným pouze nabízet, ale ne pomoc vnucovat,” vysvětlil ředitel Centra sociálních služeb Josefa Korbela Armády spásy Ivan Borek. Jimi nabízené sociální služby podle něj často odmítají ty osoby bez domova, které se nechtějí vzdát požívání alkoholických nápojů či kouření, což není v rámci poskytovaných sociálních služeb v objektu Armády spásy dovoleno.