Naposledy zažila ohňostroje v centru města před patnácti lety. Už roky totiž na tento den mizí s přítelem z Brna, protože má psa a hlučné výbuchy jí vadí. „Dodnes si pamatuji, jak mi při cestě přes náměstí Svobody pod nohama vybuchovaly rachejtle,“ zmínila Brňanka bydlící nedaleko centrálního náměstí Barbora Kohoutová. Zastupitelé brněnských městských částí v současné době projednávají návrh regulace používání zábavní pyrotechniky na území města.

Neomezené odpalování dělobuchů nebo třeba rachejtlí umožní pouze na Silvestra a Nový rok. V ostatní dny mají lidé povinnost používání pyrotechniky ohlásit.

V Komprdově ulici v Brně-Židenicích měl vyrůst vysílač pro posílení mobilního signálu. Měl být třikrát vyšší než zástavba okolo.
Stožár před okny: v Brně chtěli stavět vysílač, třikrát vyšší než domy okolo

Výjimky z navrhované regulace ohňostrojů

Silvestr a Nový rok

ohňostrojné práce, které podléhají povolovací i ohlašovací povinnosti, jež se týká také ohňostrojů

prskavky, konfety, dětské, dortové a obdobné fontány, pokud jsou jako pyrotechnické výrobky v kategoriích velmi malé či malé nebezpečí

udělené radními městské části na základě konkrétní žádosti

Projednávaná městská vyhláška regulující zábavní pyrotechniku obsahuje i výjimky ve způsobu jejího používání. „Zákaz se nevztahuje na ohňostrojné práce, které podléhají povolovací a ohlašovací povinnosti, nutnost oznámit je platí také u ohňostrojů. Omezení se netýká prskavek, konfet, dětských, dortových a obdobných fontán, pokud jsou jako pyrotechnické výrobky v kategoriích s velmi malým a malým nebezpečím,“ sdělila Kateřina Gardoňová z brněnského magistrátu.

Doplnila, že výjimku ze zákazu mohou udělit na základě konkrétních žádostí radní městských částí.

V těchto dnech se k návrhu regulace ohňostrojů vyslovují zastupitelé jednotlivých částí. Ve středu ho schválili v Brně-středu s dovětkem, aby úředníci městské části vydávali nesouhlasné stanovisko k velkým ohňostrojným pracím v době kritického hnízdění ptáků, tedy v období od začátku března do konce června. Požadují také zkrátit čas vymezený pro neregulované hlasité výbuchy.

Omezení ohňostrojů vítají zástupci Brna-severu, jehož zastupitelé návrh odsouhlasili minulý týden. „Přišli jsme s ním v lednu minulého roku po masivních stížnostech obyvatel. K omezení pyrotechniky nás vedl vývoj v posledních letech, když bylo její používání na denním pořádku už od začátku prosince a až do Silvestra stále sílilo. I přes rok se nezřídka stávalo, že ji někdo odpaloval na veřejných prostranstvích,“ řekl starosta Brna-severu Martin Maleček.

Motorkář v Brně zkoušel ujet policii.
Video: Motorkář v centru Brna ujížděl policii. Po průjezdu křižovatkou havaroval

Podle Karla Singera z ohňostrojné firmy Theatrum Pyroboli je důležité vymáhat dodržování vyhlášky. „Ty, kteří odpalují rachejtle a ohrozí tím lidi kolem sebe, mají potrestat. Možná by si tuto zábavu příště rozmysleli,“ poznamenal Singer.

Po přijetí připomínek od zastupitelů městských částí se návrhem budou zabývat komise rady města, Sněm starostů a pak městští radní a zastupitelé. Ve schvalovacím procesu se může ještě změnit nebo nemusí být vůbec schválený. Při úspěšném procesu schvalování může vyhláška začít platit v první polovině příštího roku.