Z původních osmi opozičních zástupců tak v komisích po změnách zůstali pouze dva. Jedním z nich byl i pirátský zastupitel Martin Novák, který byl současně předsedou nově zřízené komise územního rozvoje a dopravy. Kvůli napjaté situaci se ale rozhodl dále nepokračovat a rezignoval.

Policejní fotografie k případu kradených aut.
Elitního policistu z Brna poslal soud do vězení. Za spolčení se zlodějem aut

„Do komisí jsme se snažili sehnat ty nejlepší odborníky. Například v životním prostředí jsme měli specialistu na změnu klimatu a v bytové komisi zase advokátku se specializací na bytové právo, která během svého působení upozorňovala na právní nesrovnalosti například při prodlužování smluv. Krok rady ukázal, že o odborníky nikdo nestojí, poptávka je spíše o loajální členy,” okomentoval Novák své rozhodnutí.

Starosta Starého Lískovce Vladan Krásný poznamenal, že se z jeho pohledu jedná o velkou škodu, protože je podle něj Novák odborníkem na správném místě bez sklonů k politikaření. „Komise nejsou výbory. Je plně v kompetenci radních, aby si komise sestavili na základě vlastních požadavků a pan Novák jim odpovídal,“ řekl Deníku Krásný.

Neshody vedly k rekonstrukci redakční rady

Ke změnám v poradních orgánech se podle něj tamní vedení uchýlilo zejména kvůli zhodnocení dosavadní spolupráce. „Po roce fungování jsme si sedli a řešili, jaký přínos současná spolupráce má. Odvolali jsme členy koalice i opozice, a to z různých důvodů. Pro nás je přínosem, když komise fungují jako pomocné orgány radních,“ pokračoval starosta Krásný.

Zareagoval také na opoziční kritiku přístupu k vydávání zpravodaje. „Neshody vedly k tomu, že jsme podstoupili rekonstrukci redakční rady. Zpravodaj se nemá využívat k politikaření, proto jsme se rozhodli sestavit novou redakční radu složenou pouze z šéfredaktora a dvou nezávislých novinářů, nejsou tam žádní političtí zástupci ani nominanti,“ vysvětlil starosta Starého Lískovce Vladan Krásný.

Dálnice D52. Perná - státní hranice ČR/Rakousko
Silničáři žádají o klíčové razítko pro dálnici D52, povede z Brna do Rakouska

Na chování vedení radnice s ohledem na vydávání zpravodaje si opoziční zastupitelé stěžovali mimo jiné v souvislosti s nejasnostmi kolem bytových podmínek místostarosty Jiřího Dvořáčka, o kterých Deník informoval zde.

Podle Pirátů a Starostů přišel od koaličních představitelů zanedlouho nátlak, aby zástupci opozice svých aktivit zanechali. „Jelikož apely nezabraly, rozhodlo se vedení radnice k dalšímu kroku. Článek Pirátů, který informoval o kácení ořešáku, neprošel redakční radou a v zářijovém zpravodaji městské části nevyšel,” uvedl zastupitel za Starosty a nezávislé Jiří Nak.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Experiment podpoří zdraví. Podívejte se na první rakytníkobraní na jihu Moravy

Zdroj: Deník/Iva Haghofer