Podle ředitele zoo Martina Hovorky je Satu v ideálním rozmnožovacím věku a navíc je to nositelka čistých genů. Zoo se mláďat nechce vzdát. Současného samce Duu si vypůjčila z maďarské zoo v roce 2009. Se Satu se snažil pářit několikrát, ale pokaždé neúspěšně. „Samec musí při páření prokázat sílu. Pokud není dost vášnivý, samice neuvolní vajíčko," objasnil Hovorka.

Samec se proto s Brnem rozloučí 5. března, kdy odjede do Spojeného království, a 18. března ho nahradí dvouletý tygr z Polska. „Bude v odděleném výběhu a k Satu ho připojíme jen pro období páření. Tak to děláme se všemi páry. V opačném případě by se mohli ošklivě poprat. Dva peroucí se tygři se od sebe špatně oddělují a zápas může skončit smrtí jednoho z nich," upozornila mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Oddělený život těchto velkých koček je podle ní v přírodě běžný. Tygři jsou samotáři a scházejí se právě jen kvůli páření. „Samec vždy obchází několik samic a čichem zjišťuje, jestli jsou připravené počít potomka," vysvětlila mluvčí.

Před tím současným měla tygřice další tři partnery. „Ani jeden nebyl úspěšný, pro jednoho to bylo dokonce tragické. V roce 2007 se totiž samec Dick při pokusu o páření poranil a uhynul," sdělil chovatel Miloslav Walter.

Právě Dick byl poslední mládě tygra sumaterského, které se v zahradě podařilo odchovat. „Zvláštní je, že před osmnácti lety, kdy žili u nás tygři ve stísněnějších podmínkách, se pářili neustále. Poté dostali nový, prostorný výběh, a přestali," zamyslel se ředitel.

I kvůli výběhu, ve kterém můžou návštěvníci zvíře sledovat přímo z restaurace U Tygra, se proto nevzdává naděje. „Pokud neuspěje ani nový samec, možná budeme přemýšlet i o výměně samice," dodal Hovorka.

Sumaterští tygři jsou podle něj navíc žádaní i v dalších zoologických zahradách a na rozdíl od některých jiných druhů koček není problém jejich mláďata udat.