Kaple už stojí ve své dokončené podobě. „Do vysvěcení stačí dokončit párce v interiéru, na oltáři, čtecím pultíku, či drobné truhlářské činnosti. Vně stavby pracovníci dokončují silnici ke kapli a upravují parkové plochy,“ uvedl farář René Václav Strouhal.

Kaple poutá pozornost svým pro církevní stavbu netypickým vzhledem. Hlavními materiály použitými při výrobě jsou dřevo a kámen. „Tuto rustikální podobu jsme zvolili i proto, že jsme v zemědělském kraji,“ řekl Strouhal.

O historii vodojemů i o brněnském podzemí vyprávěl v rozhovoru Aleš Svoboda.
Znalec podzemí Aleš Svoboda: Vodojemy na Žlutém kopci jsou unikátní prostory

Při stavbě se pracovníci snažili propojovat moderní architektonický přístup s tradičními řemeslnými postupy a materiály. „Jedlové trámy jsou proto ručně tesané. Dělníci navíc při výrobě použili tradiční gotické nástroje,“ řekl už dříve autor a architekt projektu Jan Říčný.

Kaple v Nesvačilce teď čeká vysvěcení, které provede brněnský biskup za necelé dva měsíce osmého května. Teprve poté se v ní mohou konat bohoslužby. „Už nyní máme do kaple domluvenou řadu svateb. Lidem připadá atraktivní zřejmě i kvůli trochu nestandardnímu vzhledu a použití přírodních materiálů,“ doplnil Strouhal.

Vyhlídka na Žlutém kopci v městské části Brno-střed.
Výhled na Špilberk i Petrov: nový park na Žlutém kopci láká návštěvníky

Datum vysvěcení má podle něj praktický význam. „Jednak to bude deset let od začátku prací, a hlavně je to státní svátek. To znamená, že dárci a příznivci stavby z různých koutů republiky mohou přijet. A nakonec má datum i církevní význam, patří mezi mariánské svátky,“ sdělil kněz.

OSTATNÍ PRÁVĚ ČTOU. MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Snížená rychlost na D2 u Blučiny, v okolí se ani nepracuje. Známe důvody omezení

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová