Lidé podle Ghanema někdy bývají v případech netopýrů v lidských obydlích pro strážníky větší problém než zvířata. „Policisté musí často uklidňovat rozrušené nájemníky, kteří nás zavolají na pomoc,“ upozornil.

I NETOPÝR SE SPLETE


Netopýři se teď v teplém počasí do domů a bytů dostanou snadnou okny otevřenými kvůli větrání. „Láká je tam teplo, které sálá z místností. Předpokládají totiž, že za teplem půjde i hmyz,“ vysvětlil zoolog Michal Benovics. Naopak světlo podle něj létající savce do místností nepřitahuje. Orientují se pomocí echolokace, na zrak tolik nespoléhají.

Nálety netopýrů• Do lidských obydlí se vydávají na lov. Láká je teplo, za kterým létá i hmyz.
• Ukrytí v bytě vydrží vetřelci i několik dní, schovávají se za obrazy nebo skříně.
• Když lidé najdou netopýra, radí zoologové zhasnout světlo, otevřít okna a v tichu počkat, až vyletí. Nebo podle nich na netopýra stačí hodit ručník, umístit ho do krabice a dát ji třeba na balkón, odkud se sám rozletí do volného prostoru.


Radek Ficek ze záchranné stanice brněnské zoologické zahrady uvedl další důvod, proč netopýři vlétají do lidských příbytků. Pletou si je s přirozenými skrýšemi. „Večer loví hmyz, nad ránem hledají úkryty. Těch přirozených však mají ve městech nedostatek, a tak někdy omylem vletí třeba do ložnice,“ popsal. V místnosti vydrží zvíře schované i několik dnů.

NESAHAT, KOUŠOU


Pokud netopýr vletí do místnosti, doporučují odborníci nechat otevřené okno, zhasnout a počkat, až z ní sám vylétne. „Netopýr potřebuje klid. Pokud se usadí na záclonách, lze ho chytit do rukavice nebo utěrky a dát do krabice, kterou dáme na vyvýšené místo. Až bude mít zvíře klid, odletí,“ popsal Ficek. Lidé by podle něj neměli na netopýry sahat holýma rukama. Často totiž koušou.

Hasičům nahlásili lidé nejvíce nevítaných nočních vetřelců loni, nejčastěji na Brněnsku. K prvním jednotlivým případům netopýrů už vyjížděli i letos. „Zvířata vyženeme oknem a doporučíme lidem, aby si pořídili okenní sítě,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.