Pro zájemce, kteří se do soutěže přihlásili, to byla jedinečná zkouška. „Odpovídat na otázky před ostatními lidmi je pro mnohé soutěžící ještě těžší než v televizním studiu," upozorňuje před začátkem soutěžního kola moderátor Aleš Zbořil.

Na rozdíl od klasické televizní soutěže nestačí soutěžícím odpovídat pohotově a správně na běžné otázky. Mnohé musí rozpoznat také sluchem, či najít v obrazových hádankách.

V prvním kole se zvědavým divákům představuje Lenka. Prozradila na sebe, že sbírá suvenýry a předměty s beruškami. Jejím protivníkem je Pavel, který do Brna přijel z Prahy. „Už jsem se přihlásil i do televizní verze, ale ještě mne nepozvali," vysvětluje.

Není jediný. Od podání přihlášky může zájemce na pozvání do brněnského televizního studia čekat i rok.

Jako první spojil všechny tři strany pyramidy právě Pavel a postoupil do finále. Z druhého kola se k němu poté přidala Iva z moravské obce Lísek. Po napínavém půlhodinovém klání o vítězi rozhodlo jediné políčko. A navíc to šedé, náhradní.

Vyhrál právě soutěžící, který do Brna přijel až z Prahy. „Jsem překvapený a mám samozřejmě radost. Byla to náhoda, že jsem se o AZ Kvízu na cestách dozvěděl. Alespoň vím, že můžu bez zahanbení zkusit televizní verzi," říká vítěz Pavel Munduch.

Podobně jako v televizní verzi si vyzkoušel také bankomat. Pod políčky se tentokrát skrývaly poukázky do obchodů v nákupním centru.

Interaktivní a nevšední otázky zaujaly také mnohé přihlížející diváky. Někteří se dokonce nechali napínavou atmosférou tak strhnout, že okamžitě po zaznění otázky vykřikovali odpovědi. Často chybné. „Oni si zkrátka neuvědomují, že od soutěžících nejsou oddělení televizní obrazovkou a pak napovídají," dodává s úsměvem Zbořil.

Soutěž na pódiu v nákupním centru vypadá úplně stejně jako na televizních obrazovkách. To, že vše funguje, jak má, obstarává tým zvukařů a osvětlovačů v čele s režisérem Ladislavem Cmíralem. Ten také vymyslel většinu otázek, na které soutěžící odpovídali.

Včetně těch interaktivních. „Snažíme se obsáhnout všechny oblasti lidského zájmu. Zároveň ale chceme, aby soutěžící bavily. Nikdy se nestane, že by některý ze soutěžících neodpověděl třeba ani na jednu otázku. Série potom skládá počítač," vysvětluje režisér.

Šest soutěžních bloků sledovali fanoušci vědomostní soutěže v Brně až do šesti hodin večer. Další díly však mohou shlédnout každý všední večer na televizních obrazovkách. Do konce loňského roku jich Česká televize odvysílala 4 089. Moderátoři Aleš Zbořil a Eva Machourková v nich soutěžícím položili více než 170 000 otázek.

ANNA TIŠNOVSKÁ