Místní si nový prvek v parku pochvalují. „Líbí se mi to, mohlo by to sloužit k setkávání. Uprostřed by klidně mohlo být ohniště. Jediná má výtka je, že by to mohlo být ještě větší,” podotkl Brňan Michal Demeter.

Za nápadem stojí organizátoři festivalu Svitava pod parou a spolek Barvy brněnského Bronxu. „Je to něco mezi amfiteátrem a lavičkou. Stavba je bez základů, pouze dočasná, bude záležet na tom, jak ji lidé budou využívat, chtěli jsme se pokusit o oživení místa,” řekl David Oplatek ze spolku Barvy brněnského Bronxu.

Nová výzdoba brněnského náměstí Svobody.
Betonovou šeď prozářila zelená. Náměstí Svobody v Brně zaplnily stromy v bednách

Stavbu navrhla studentka architektury brněnské VUT Magdaléna Juřicová. „Park je známý tím, že se tam uchylují drogově závislí nebo bezdomovci. Chtěla jsem vytvořit místo, které vybízí k diskuzi, která může řešit problémy mezi námi. Inspirovala jsem se také historií místa,” popsala svůj tvůrčí proces Juřicová.

Místní doufají, že stavba v parku vydrží co nejdéle. „Na první pohled jsem neodhadl, že by to mohlo být funkční, myslel jsem, že půjde jen o okrasu. Důležité je, aby to tady vydrželo. Jsem rád, že tady něco vzniká, podle má tenhle park má potenciál,“ řekl Petr Morávek, který v parku často tráví volný čas s přáteli.

Sobotní odpoledne pak je v parku u Alberta ve znamení akce Bermudskej trojúhelník v ghettu, při které organizátoři novou stavbu uvedou a na programu jsou i koncerty, divadelní představení a workshopy.

PETRA ŠEBKOVÁ