Místní si nový prvek v parku pochvalují. „Líbí se mi to, mohlo by to sloužit k setkávání. Uprostřed by klidně mohlo být ohniště. Jediná má výtka je, že by to mohlo být ještě větší,” podotkl Brňan Michal Demeter.

Za nápadem stojí organizátoři festivalu Svitava pod parou a spolek Barvy brněnského Bronxu. „Je to něco mezi amfiteátrem a lavičkou. Stavba je bez základů, pouze dočasná, bude záležet na tom, jak ji lidé budou využívat, chtěli jsme se pokusit o oživení místa,” řekl David Oplatek ze spolku Barvy brněnského Bronxu.

Stavbu navrhla studentka architektury brněnské VUT Magdaléna Juřicová. „Park je známý tím, že se tam uchylují drogově závislí nebo bezdomovci. Chtěla jsem vytvořit místo, které vybízí k diskuzi, která může řešit problémy mezi námi. Inspirovala jsem se také historií místa,” popsala svůj tvůrčí proces Juřicová.

Místní doufají, že stavba v parku vydrží co nejdéle. „Na první pohled jsem neodhadl, že by to mohlo být funkční, myslel jsem, že půjde jen o okrasu. Důležité je, aby to tady vydrželo. Jsem rád, že tady něco vzniká, podle má tenhle park má potenciál,“ řekl Petr Morávek, který v parku často tráví volný čas s přáteli.

Sobotní odpoledne pak je v parku u Alberta ve znamení akce Bermudskej trojúhelník v ghettu, při které organizátoři novou stavbu uvedou a na programu jsou i koncerty, divadelní představení a workshopy.

PETRA ŠEBKOVÁ