Lidé ani letos nepřijdou o tradiční akci Brněnský sedmnáctý, kterou pořádají studenti brněnských univerzit. „Druhou vlnu šíření koronaviru bereme se vší vážností, ale představa zrušení oslav sedmnáctého listopadu nepřipadá v úvahu. Letos se proto vše odehraje převážně na našem webu. Chceme ale pro Brňany vyzdobit náměstí Svobody a vyzýváme nejen studenty, aby na místě za dodržení všech hygienických opatření a bezpečnostních rozestupů zapalovali svíčky a kladli věnce," uvedl hlavní koordinátor Brněnského sedmnáctého Stanislav Čaban.

Web s online programem Brněnského sedmnáctého pořadatelé spustí den před tím, tedy v pondělí. „Studenti připraví živé vysílání s debatami pamětníků a aktérů listopadových událostí či zpřístupnění archivních materiálů a přenos hudebního vystoupení z vysílacího studia," zmínila za pořadatele Brněnského sedmnáctého Barbora Laierová.

Obě listopadová výročí připomene v úterý i Masarykova univerzita. „V dopoledních hodinách je plánovaný komorní pietní akt v prostorách v Kounicových kolejích, kde nacisté během druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů. Odpolední online program pak bude věnovaný vzpomínce na události kolem revoluce v roce 1989," nastínila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Na webových stránkách univerziy lidé najdou například rozhovor odborníka na nejnovější československé a české dějiny Jiřího Suka a prorektora školy Jiřího Hanuše. Zaměří se třeba na osobu Václava Havla. „Na stránkách lidé uvidí i film Brněnský listopad z dílny Jiřího Voráče a Jiřího Mikuly. Chybět nebude ani videozdravice rektora Martina Bareše," doplnila Fojtová.

Nedílnou součástí oslav výročí sedmnáctého listopadu v Brně býval v předchozích letech i lampionový průvod. Ten se s ohledem na epidemiologickou situaci neuskuteční, studenti Nadačního fondu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity jej ale plánují symbolicky nahradit a prosí lidi, aby se k nim přidali. „Organizátoři se rozhodli připomenout příběhy sedmnáctého listopadu 1939 a 1989 symbolickým rozsvícením svíčky či lampionu v oknech domovů," uvedla Fojtová.

Sedmnáctý listopad oslaví i několik českých divadel, mezi nimi i Městské divadlo Brno. To se přidává k výzvě Jihočeského divadla Rozsvítíme demokracii státní hymnou. „Zapojíme se do ní v úterý sedmnáctého listopadu v 17 hodin a jedenáct minut. Přesně v tento čas v našem podání zazní česká státní hymna a Modlitba pro Martu. Lidé si skladby vyslechnou na našem webu a sociálních sítích," upozornila mluvčí divadla Kateřina Vižďová.