Jako důvody mizerného výsledku jmenuje dlouhodobou sérii špatných rozhodnutí. „Neměli jsme vstoupit do vlády, potom se nepodařilo voliče přesvědčit, že je naše účast ve vládě úspěšná. Naopak se ukázala jako destruktivní. Za to nese odpovědnost současné vedení strany. Dalším faktorem bylo určité zakonzervování se do sebe. Chyběl nám nějaký impuls, reflexe toho, co se ve společnosti děje, kam se ubírá. Chce to levici modernizovat," míní Štefan. Ke své budoucnosti ve straně se jasně nevyjádřil.

Místopředseda strany Roman Onderka prohlásil, že ČSSD má nyní čtyři roky na to přesvědčit voliče, že to myslí vážně. „Že jsme alternativa, která zastupuje nejchudší a nejpotřebnější obyvatele této země. Věřím, že pokud to zvládneme, voliči nás v příštích volbách pošlou zpět do Sněmovny," řekl.

Roman Onderka.
Onderka: Mám sílu na budoucí boj za ČSSD. Restart musíme udělat odspodu

V analýze neúspěchu strany si příliš nebere servítky zkušený politik Zdeněk Škromach. „Potenciální voliči sociální demokracie považují nyní za sociální demokracii ANO, ty radikálnější SPD. ČSSD doplatila na dlouhodobější orientaci na liberální městské voliče, kteří ale volí jiné strany,“ upozornil. Ve víkendových volbách do sněmovny kandidoval na osmé příčce. Díky preferenčním hlasům se dostal na třetí místo.

Staré chyby

Jako těžkou ránu označil odchod sociálních demokratů mimo sněmovnu bývalý hejtman Michal Hašek. „Ale sociální demokracie ji zvládne, pokud si uvědomí skutečné příčiny a souvislosti a nezopakuje staré chyby. Generálové po bitvě, kteří se teď radí v Ostravě či jinde by si měli uvědomit, že už není koho a hlavně proč likvidovat. Levice je zralá na totální restart a po sto letech na znovusjednocení, aby se mohla vrátit silnější," uvedl.

Podle něj by měl být cíl příště porazit vznikající pravostředovou pětikoalici. „Příště není až za čtyři roky, už v tom příštím komunální a senátní volby," doplnil Hašek.

V neděli pracovníci brněnského dopravního podniku ukončili 75. plavební sezónu na Brněnské přehradě.
Lodě kotví: podívejte se na zakončení čtvrtmilionové sezony na Brněnské přehradě

Podle politologa Lubomíra Kopečka výsledek sociální demokracie ovlivnily věci okolo rozpadu kandidátky. „Voliči si tohle zapamatovali a šli jinam," sdělil Kopeček.

Ještě razantnější byl jeho kolega z Masarykovy univerzity Otto Eibl. „ČSSD se po celou dobu střílela do vlastní nohy. Zvlášť na jihu Moravy, kde zasáhla do kandidátky. I s ohledem na to je její výsledek tady ještě docela dobrý," komentoval.