Gynekoložka jí tehdy sdělila, že má nízký počet vajíček a hormonální problémy. „Nikdy mě ani nenapadlo, že bych mohla mít s otěhotněním problémy,“ vypráví nyní pětatřicetiletá Jarmila. Tehdy jí začal kolotoč vyšetření a léčby neplodnosti na různých brněnských reprodukčních klinikách. Za tři roky absolvovala dvanáct pokusů o odebrání a následné oplodnění vajíček.

S každým dalším pokusem ale přicházely horší výsledky. „Začínali jsme na odebírání osmi vajíček a skončili na nule,“ vzpomíná na těžké chvíle podnikatelka. Dlouhodobé psychické vypětí ovlivňovalo i její milostný vztah. Vše vyvrcholilo rozchodem s tehdejším partnerem.

Jarmila věděla, že se každým dalším měsícem její šance na otěhodnění zmenšuje. „Stále jsem se však nevzdávala naděje stát se matkou. Rozhodla jsem se zmrazit svá vajíčka do doby, než najdu vhodného partnera, s nimž bych rodinu založila,“ popisuje.

Změna léků

Na doporučení kamarádky se rozhodla naposledy změnit reprodukční kliniku a navštívila tamního vedoucího lékaře Pavla Otevřela. Ten jí doporučil změnu stimulačních léků a po řadě vyšetření navrhl místo pouhého odebírání vajíček jejich oplodnění pomocí spermií partnera.

Jarmila byla v té době s novým přítelem pouze necelý rok, ale i tak se rozhodli proceduru podstoupit. „Moc jsem tomu nevěřila, protože jsem umělé oplodnění pomocí embryí neúspěšně absolvovala i na bývalé klinice. Stále jsem ale doufala, že to tentokrát bude jiné,“ svěřuje se.

A jiné to opravdu bylo. Za devět měsíců se jí narodila nyní tříměsíční dcera Ella. „Po několika letech trápení jsem se dočkala vytouženého miminka. Děkuju za to především panu doktorovi Otevřelovi,“ uzavírá žena svůj strastiplný příběh se šťastným koncem. V budoucnu má naději i na další děti.

JAKUB TRUČKA