Jednání neznámých zlodějů se mezi lidmi dočkalo odsouzení. „V Židenicích se kradou rostliny i v předzahrádkách. Vždycky jsem tvrdila, že to tak se zelení dopadne,“ mínila například Pavlína Hrubá.

Motivům vandalů nerozumí ani Lída Konečná z Brna. „Viděla jsem, jak dvě ženy trhají na jaře ze záhonu narcisy. Když jsem se jich zeptala, proč to dělají, odvětily mi, že jich natrhají jen pár. Přitom o kousek dál byl stánek s řezanými květinami,“ nechápala žena.

Architekti se bouří. Na náměstí postavili protestní kašnu
Protest brněnských architektů: do bazénokašny na náměstí nasypali 30 tisíc korun

Rozkvetlé záhony už kvůli zlodějům nezdobí Starou osadu, okolí společenského centra Karas a nově ani křižovatku ulic Životského a Olomoucké. „Zakročit se proti tomu nedá nijak, musel to být nejspíš někdo z okolí. Jednou jsme z kamerových záznamů zjistili, že trvalky vykopávala starší paní, pak je naložila do nákupní tašky na kolečkách a odvezla,“ poznamenal židenický místostarosta Petr Kunc.

K radikálním krokům se vedení městské části zatím uchylovat nechce, rostliny hodlá vysazovat i nadále. „Místo zeleně by tam pak vznikla nevzhledná plocha,“ doplnil Kunc.

Před rekonstrukcí domu na Mostecké 12. Jsou v něm startovací byty pro mladé rodiny. Součástí je i bezbariérové bydlení.
Brněnské domy hrůzy po opravách: Méně kriminality a klidněji, tvrdí lidé z okolí

Ačkoliv se cena za květiny pohybuje v řádu stovek korun, jejich následná údržba šplhá často až k desítkám tisíc. Problém tak nastává v neustálé péči o záhon, který se příliš častým vysazováním nových rostlin postupně ničí.