Klesající nezaměstnanost odpovídá jak dlouhodobému vývoji, tak ročnímu období. „V řadě regionů je podíl nezaměstnaných na historických minimech. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a pracovní trh ovlivňují i sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat,“ sdělila generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

V Brně nezaměstnanost v květnu oproti předchozímu měsíci klesla o 2,3 procenta. Na Vyškovsku o 3,8 procenta, na Blanensku o 5,2 procenta, v okrese Brno-venkov o 5,4 procenta, na Hodonínsku o 7,4 procenta a na Břeclavsku o 9,6 procent. Nejvíce nezaměstnaných ubylo na Znojemsku, a to o 11,9 procent.

Ekonom Lukáš Kovanda však upozorňuje na to, že míra nezaměstnanosti je zpožděným ukazatelem. „Kvůli strnulosti trhu práce vykazuje příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele zřetelně zachycují nadcházející útlum, ba krizi. O nadcházející krizi ale zatím hovořit nelze, ačkoli globální ekonomické podmínky se během května poměrně výrazně zhoršily. Jejich případné další citelné zhoršování se však může projevit růstem míry nezaměstnanosti až v příštím roce,“ vysvětlil.

Doplnil také, že míra nezaměstnanosti by měla zůstat na nízké úrovni po celý letošní rok.