V Brně-severu obhajovalo vítězství hnutí Sever Otevřený Lidem, které vzniklo před čtyřmi lety z občanských iniciativ Lesné. „Mnozí říkali, že jsme vylezli ze sklepa a jen něco naslibovali. Voliči ale viděli, že pracujeme pro ně,“ poznamenal lídr kandidátky Martin Maleček. Hnutí získalo přes třicet procent hlasů.

Na Vinohradech odešel ze sociální demokracie její dlouholetý člen a starosta městské části Jiří Čejka. Do voleb sestavil vlastní uskupení a získal deset mandátů z jedenadvaceti, sociální demokraté jen jeden. „Nepředpokládal jsem takový výsledek, ale těší mě,“ prohlásil Čejka.

Potenciál mají místní politická hnutí podle Malečka proto, že je obyvatelé znají a ví, že práci pro danou oblast dělají dlouhodobě a nezištně, třeba i ve volném čase. „Na komunální úrovni to tak má fungovat. Jsem rád, že voliči vnímají práci zastupitelů a zda jsou k ním vstřícní,“ doplnil starosta Maleček.

Místní hnutí převálcovala tradiční strany také v některých městech na Brněnsku. Přes čtyřicet procent hlasů získalo v komunálních volbách sdružení místních občanů MOST v Tišnově na Brněnsku. Obhájili své prvenství z předchozích voleb. „Lidé vidí konkrétní práci, kterou udělali konkrétní lidé. Jsme malé město a všichni se tu známe,“ nastínil příčinu úspěchu místopředseda spolku Martin Sebera.

Nezávislá hnutí opět uspěla také třeba v Kuřimi nebo ve Šlapanicích.