Nadbytečný obratel, s nímž se narodila a který její páteř postupně deformoval do tvaru písmene S, jí bude připomínat jen sedmicentimetrová jizva na zádech.

Tým lékařů z Ortopedické kliniky brněnské Fakultní nemocnice Nikol operoval pět hodin. Nedokonale vyvinutý nadpočetný obratel odstranili skrz jediný řez v dolní polovině zad. Obvykle přitom lékaři dětskou skoliózu operují z břicha nebo dokonce z obou stran těla.

„Už jen to, že pacientka bude mít jedinou malou jizvu, je z kosmetického hlediska pro dívku důležité. Výhodou této metody je ale hlavně to, že operujeme takzvaným zadním přístupem. Zákrok je díky tomu bezpečnější. Pokud operujete zepředu, musíte obejít orgány v břiše. Hrozí riziko poranění či srůstů,“ vysvětlil primář Ortopedické kliniky brněnské Fakultní nemocnice Brno Martin Repko.

Tamní lékaři operují víc než polovinu všech dětí s deformitami páteře v České republice. Klinika je přitom jediným pracovištěm, které popsaný postup při léčení skoliózy používá. Vyžaduje totiž, aby při něm neurolog stále kontroloval nervovou aktivitu míchy. „Ještě před osmi lety operovali tak, že jsme těsně před koncem zákroku dítě částečně probudili a vyzvali je, aby zahýbalo prsty. Pokud se mu to povedlo, mohli jsme operaci dokončit. Díky nové metodě máme ale stále jistotu, že jsme při rovnání páteře nervy ani míchu nepoškodili,“ vysvětlil Repko.

Bez operace Nikol, která v pubertě rychle poroste, hrozilo zhoršení skoliózy a ztuhnutí celé bederní páteře. Kromě bolestivé deformace zad by to pro ni znamenalo smířit se s nošením nápravného korzetu, později s komplikovanými operacemi a invalidním důchodem. Po zákroku v bohunické nemocnici si ale do života neodnáší žádná zdravotní omezení.