Světlá místnost s několika stoly, srolovanými karimatkami a várnicí na čaj. Tak vypadá krizové centrum, které dokáže za noc ubytovat až třicet lidí. „Pokud přijde zájemců dvaatřicet, samozřejmě je nenecháme na ulici a vezmeme všechny. První dny bývá návštěvnost trochu nižší, číslo se zvyšuje asi po týdnu,“ sdělila mluvčí Diecézní charity Brno Zuzana Horáková.

Právě počasí má na zájem o podobné služby velký vliv. „Teď sněží, teploty klesají pod nulu, takže třeba budeme překvapení a centrum se už dnes naplní. Minulý rok navštívilo krizové centrum až sto osmdesát klientů,“ informovala Horáková.

Na Moravském náměstí v Brně září vánoční strom i vyhlídkové kolo. Podívejte se
VIDEO: Vánočně zářící Moravské náměstí v Brně. Prohlédněte si strom a velké kolo

Centrum bude otevřené každou noc včetně těch svátečních. Pracovník charity večer před devátou přijme zájemce a znovu centrum uzavře v sedm ráno. „Návštěvníci mají k dispozici teplý nápoj a toalety. Ráno po skončení služby je v provozu denní centrum pro lidi bez domova, kde jsou k dispozici například i sprchy. Centrum je zdarma, prvních deset návštěv dostanou lidé bezplatně i jídlo, to při dalších návštěvách stojí deset korun,“ popsala mluvčí s tím, že se jedná o polévku, pečivo a hlavní jídlo.

Při sčítání lidí bez domova organizovaném brněnským magistrátem před pěti lety došli sociální pracovníci k číslu přes šestnáct set. „Počet lidí, kteří v současné době nemají zajištěnou potřebu stabilního bydlení odhadujeme v Brně asi na dva tisíce,“ uvedla v pátek mluvčí brněnských strážníků Jana Pokorná.

V bývalém kamenolomu budou už zhruba za rok bydlet lidé.
V brněnském kamenolomu vzniknou byty. Podívejte se, jak to na místě vypadá

Podobná noční centra jsou v Brně ještě dvě a nacházejí se na ulicích Masná a Mlýnská. „Vzhledem k tomu, že počet osob bez přístřeší ve městě přibývá, uvítali bychom krizových center pochopitelně více,“ podotkla Pokorná. Víc je podle ní také zájemců o ubytování v azylových domech, ve kterých se čekací lhůty na lůžka prodlužují.

Další ze služeb je o patro výš umístěná placená noclehárna, kde bezdomovci mohou přespat v posteli s peřinou. Jedna noc tam vyjde na třicet korun, kapacita je čtyřiatřicet lidí, z toho deset míst je pro ženy. Žen je mezi bezdomovci méně, velká část lidí bez domova trpí podle Horákové nějakým duševním onemocněním. Časté jsou podle ní i různé typy závislostí a mentální zaostalost.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně
VIDEO: Vánoční strom na náměstí Svobody rozzářily tisíce světýlek. Podívejte se

Vedoucí služeb pro lidi bez domova Petr Šimon vyzval Brňany k pomoci. „Lidé nemusejí čekat na konec roku. Mohou pomáhat kdykoli. Oceňujeme zejména spodní prádlo, ponožky, spacáky, sportovní oblečení, tepláky, trička, bundy, boty,“ vyzval Šimon.

Do města vyráží začátkem prosince i Terénní služba svatého Františka. Zaměstnanci charity vyhledávají ve vytipovaných místech lidi v nouzi a přesvědčují je, aby využili pro ně určené služby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dělníci demolují bývalý hotel Myslivna. Nahlédněte naposledy dovnitř

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková