Desetitisíce Brňanů vymění dnes a zítra domácí papuče za pořádně pevné obutí. Noc kejklířů, Brněnská muzejní noc i ohňostroje v Denisových sadech a na výstavišti je vylákají do výjimečně rozzářených brněnských ulic. Na davy lidí se připravují policisté, strážníci, zdravotníci i řidiči dopravního podniku. A mají proč. Oproti předpokladům nebude novému návštěvnickému rekordu akce bránit ani počasí. „V pátek ani v sobotu by večer ani v noci pršet nemělo. V noci bude až třináct stupňů,“ potěšil natěšené Brňany meteorolog Petr Münster.

Pořadatelé tak očekávají stejně jako loni obrovský zájem lidí. Na pořádek v přeplněných ulicích dohlídne mimořádný počet policistů a strážníků. „Nasazujeme pětkrát víc lidí než normálně. Kromě jiného se zaměříme na dopravní situaci, protože kvůli přijíždějícím a následně odjíždějícím řidičům očekáváme hustý provoz,“ sdělil mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Stop u nádraží

Kvůli ohňostroji dnes od deseti hodin večer uzavřou policisté celou Nádražní a část Husovy ulice. Do Denisových sadů se lidé kvůli přípravě ohňostroje nedostanou už od odpoledních pěti hodin.

Kromě policistů a strážníků budou ve střehu i zdravotníci. „V době festivalu jsme loni měli až o dvacet procent zásahů víc než normálně. Souvisí to s tím, že se nahromadí hodně lidí na jednom místě,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Desetitisíce lidí, kteří zítra vyrazí na Brněnskou muzejní noc nebo ohňostroj a den otevřených dveří na výstavišti, mohou využít mimořádných spojů městské dopravy. „Speciálně nasadíme čtyřicet autobusů, což je zhruba stejně jako loni,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Pro návštěvníky sobotní Brněnské muzejní noci přichystali organizátoři novinku, díky které mohou Brňané oproti minulým letům po kulturním zážitku i posedět u kávy, piva nebo vína. Jednašedesát restauratérů totiž mimořádně nechá své podniky otevřené až do brzkých ranních hodin.

Další novinkou je velkoplošná obrazovka na Moravském náměstí, na které mohou lidé zhlédnout i místa, na která nestihli zajít. Akci bude moderovat komentátorka Deníku Rovnost Klára Kubíčková. „Lákadel je hrozně moc. Proto jsme si předem udělali plán, kam zajdeme. Je to tak lepší,“ radí Brňan Jiří Soukup.

Brněnská Muzejní noc - sobota 24. května.
Balloon Jam, Kraví Hora, park a areál BVV.