Vilu mohou zájemci navštívit buď individuálně, anebo s průvodcem v rámci prohlídky. Výstava je rozmístěna v domě v rámci pater. Vyhlídkový prostor ve čtvrtém podlaží je věnován vývoji jižní části Černých Polí v okolí Arnoldovy vily. Ve třetím podlaží se návštěvníci mohou seznámit s příběhem stavitele a architekta Josefa Arnolda a historií samotné vily.

V druhém podlaží je pro návštěvníky připravená cesta časem. S interaktivním videomappingem na Židovské bráně vstupují diváci do dějin židovské komunity v Brně od středověku až po současnost. Brána, rozdělující výstavní prostor na před a za hradbami, v sobě nese symboliku uzavřeného středověkého města, kde Židé čelili vyhánění a omezení vstupu do Brna.

Na ploše kolem chátrajícího stadionu za Lužánkami by v budoucnu mohla vyrůst bytová zástavba.
Proměna okolí stadionu Za Lužánkami v Brně: ve hře vysoké domy místo sportu

Od pátého dubna bude vila otevřená každý týden vždy od pátku do neděle. V průběhu května dokončí pracovníci kompletní obnovu její zahrady, ta se tak propojí se sousedními zahradami vily Tugendhat a Löw-Beer. „V Brně vznikne nový zajímavý zelený vnitroblok, který bude nabízet relaxaci ale také nejrůznější kulturně-vzdělávací programy, aktivity a akce na pozadí kontextu životního stylu devatenáctého a dvacátého století,“ popsala vedoucí Arnoldovy vily Veronika Smyslová.

Od poloviny května budou moct návštěvníci do vily zavítat od úterý do neděle a využít také letní kavárnu uvnitř.

Vítězný návrh soutěže Pocta Elišce Rejčce o novou podobu prostoru nedaleko kláštera na Mendlově náměstí na Starém Brně. Autoři projektu jsou Michal Palaščak a Helena Lukášová.
VIDEO: Nový parčík u baziliky na Mendlově náměstí v Brně. Vyhrál mandloňový sad

Rekonstrukce zahrady bude stát přes dvacet milionů korun. Úpravy samotné vily přišly na sto deset milionů. Náklady byly částečně hrazené z takzvaných Norských fondů, skrze které přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru.

Vilu postavil Josef Arnold a sloužila jako sezónní sídlo v takzvané První vilové kolonii nad Lužáneckým parkem. Jako architekt vtiskl v Brně podobu dalším stavbám, mezi které patří Kounicův palác na Moravském náměstí, Biskupský chlapecký seminář, palác Bochnerů von Stražisko či palác Gustava Adolfa von Schoellera. Jako stavební realizátor cizích projektů pak pomáhal vybudovat Muzejku, Červený kostel, německé gymnázium, a německou tělocvičnu pod Špilberkem.

Vilu Josefa Arnolda upravovali její další majitelé, posledními byli Cecilie a Kornelius Hože. Cecilie, manželka významného advokáta a spolumajitele maloměřické cementárny a teta Grety Tugendhat, rozšířila vilu v duchu art deco s prvky secese. V padesátých letech byl dům upraven pro potřeby mateřské školy, ta zde sídlila až ro doku 2012. Uzavřít ji museli kvůli nevyhovujícím statickým a hygienickým podmínkám. Vila pak zůstala po téměř celé desetiletí opuštěná.

Dříve alej vzrostlých stromů, dnes řada pařezů. Zeleň v brněnské ulici Marie Majerové ustoupila plánované opravě horkovodu.
Vzrostlá stromová alej v Brně na Lesné je pokácená. Naživu zbylo jen šest sakur

Muzeum města Brna vilu po dvou letech oprav slavnostně otevřelo v prosinci loňského roku. Až doposud fungovala pouze ve zkušebním provozu.

Dříve na pozemku vedle vily stály bývalé konírny, ze kterých dobrovolníci při akci Z vybudovali komunitní saunu. Tu město nechalo navzdory protestům saunařů vloni zdemolovat.