Novou filiálku najdou lidé na terase takzvaného Šumavská marketu. Nahrazuje uzavřenou  v Orlí ulici a další rušené pošty v Brně-středu. K vyřízení potřebných pochůzek tak Brňané od července využijí pobočky v obchodním centru Letmo, ve Velkém Špalíčku a právě v Šumavské ulici. „Klienti mohou plně využívat kompletní portfolio České pošty, včetně příjmu a výdeje listovních a balíkových zásilek, poukázek, výplaty důchodů, nebo SIPO,“ ujišťuje manažerka interní sítě pro jižní Moravu Pavla Blumenschein.

Dalšími službami, které filiálka na okraji Brna-středu nabízí, je CzechPoint, Balíkovna nebo komerční úsluhy. Oproti původním pěti přepážkám na pobočce v Orlí ulici je jich nyní k dispozici rovnou deset. „Dvě nabízejí Balíkovnu, klientům slouží pět univerzálních přepážek, dvě přepážky CzechPointu, které jsou v současné době stále více využívané, poslední přepážka je specializovaná bankovní,“ upřesňuje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Delší je také otevírací doba. Ta se z původních pětatřiceti hodin týdně změnila na padesát. Na tamní poštu tak zákazníci míří každý všední den od osmé ráno do šesté večer. „Přišel jsem hlavně ze zvědavosti, abych se podíval, kam budu chodit vyřizovat věci a jak je to velké,“ přiznal na místě Robert Gaura. Navzdory prvnímu dni provozu však na novou pobočku mířili během pondělního dopoledne jen málokteří Brňané.

Arnošt Zeman je jedním z těch, kdo konec fungování pobočky České pošty u hlavního nádraží výrazněji nepocítí.
VIDEO: Poslední dopis a balík. V Brně skončila ikonická pošta u hlavního nádraží

Pro zkrácení čekací doby v místě využívají klienti vyvolávací systém, jehož výhody představuje například zadání kódu pro vyzvednutí balíku. Svoji zásilku tak zákazníci obdrží prakticky ihned. Další možností je dřívější registrace prostřednictvím online aplikace, díky které se lidé dopředu objednají na konkrétní den a čas.

Ačkoliv je nová filiálka umístěná na terase obchodního centra Šumavská Market a vede k ní poměrně dlouhé schodiště, strach ze špatné přístupnosti lidé mít nemusejí. „Rodiče s kočárky nebo hendikepovaní se na terasu, která poštu obklopuje, dostanou z garáží, poté se přesunou přímo na pobočku. Na místě jsou i vodící lišty pro nevidomé, dole pod schody pak klienti najdou signální zvonek pro přivolání obsluhy,“ popsal mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Z náporu zákazníků představitelé pošty obavy nemají, změny jsou podle nich naplánované tak, aby nabídka tří ponechaných pošt v městské části pokryla poptávku i za ty, které od července čeká zrušení. První přesun přitom nastal již před dvěma týdny, kdy své dveře uzavřela legendární filiálka na brněnském hlavním nádraží. Tu nahradila nová pobočka v nedalekém obchodním centru Letmo.

Pobočka České pošty v Kounicově ulici v Brně.
Rušení poboček pošty: Většina lidí čeká do pěti minut, říká jihomoravský hejtman

Na rušení pošt v Brně-středu se dříve kromě vlny nevole ze strany obyvatel snesla kritika také od vedení městské části. Tomu v případě pobočky na Šumavské vadí třeba špatná dostupnost. „Pošta se nachází na hranici městské části a bude velmi obtížně dostupná. Budova není v přímém dosahu hromadné dopravy, což je pro starší obyvatele problém. Aktuálně je tam navíc omezená dostupnost i autem,“ sdělila nedávno místostarostka Brna-středu Ludmila Oulehlová.

Nová pobočka České pošty v Šumavské ulici:

  • Nachází se na terase obchodního domu Šumavská market.
  • Od pondělí nahrazuje filiálku v brněnské Orlí ulici.
  • Namísto pěti přepážek na Orlí jich nyní lidé využívají deset.
  • Otevírací doba je od osmé ráno do šesté večer.
  • Součástí je bezbariérový přístup z garáží.