Celkem tam má bydlet a pracovat zhruba sedm tisíc lidí. „V území Jižního centra se nám naskytla výjimečná příležitost pro vytvoření nové moderní čtvrti v centru Brna. Jsem rád, že se v území podařilo nalézt společnou shodu a po letech usilovné práce se projekt Trio posunul dále. Čerstvě jsme získali územní rozhodnutí a nyní nás čeká dotažení stavebního povolení tak, abychom mohli v příštím roce zahájit výstavbu první etapy,“ uvedl exkluzivně pro Deník Rovnost externí konzultant J&T Real Estate pro projekt Trio Brno Tomáš Ctibor.

Téměř padesátka nových bytů bude Brňanům k dispozici již od příštího roku v bytovém komplexu Nové Hlinky. Vizualizace: se souhlasem realitní kanceláře
Prodej bytů v Brně: větší zájem díky zlevňování, hit jsou starší k rekonstrukci

Brněnský ekonom Petr Pelc je k výstavbě nových kancelářských prostor skeptický. „Brno jich má víc než přebytek. Vlněna a další prostory nejsou úplně obsazené a stavět další kancelářské je v tuto chvíli ne úplně ideální. Naopak Brno má pořád nedostatek obytných prostor a bydlení nedaleko centra obzvlášť v nové zástavbě bude velmi atraktivní z pohledu developera i města," komentoval Pelc.

Projekt Trio Brno v oblasti Trnité ulice v Brně. Vizualizace.Projekt Trio Brno v oblasti Trnité ulice. Pro zvětšení vizualizace rozklikněte.Zdroj: J&T Real Estate

Obyvatelé, které redakce oslovila, zatím příliš informací o tomto projektu nemají. „Vím, že se tam má stavět. Dokonce jsem ten projekt i viděla, ale nic víc o tom nevím," podotkla například Aneta Káňová. Podobně se vyjádřila i její kamarádka.

Ulice Trýbova na Starém Brně.
Problémy lidí z Trýbovy v Brně: Z ulice je vnitroblok, nemohu ani ke své garáži

Celkové odhadované náklady na projekt Trio jsou více než deset miliard korun. Projekt byl diskutovaný i na úterní odborné konferenci Moravian Real Estate Date, kterou v Brně uspořádaly společnosti remspace a Trikaya. „Paralelně s pracemi na první etapě projektu Trio připravujeme výstavbu i druhé etapy. V tomto případě je důležité, aby město mělo co nejdříve schválný nový územní plán, u kterého je velká škoda, že v loňském roce jeho návrh neprošel,“ sdělil Rovnosti Ctibor.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Vedení Brna se zmiňovaným developerem na přípravě spolupracuje. Obě strany uzavřely smlouvu, která upravuje práva a povinnosti stavebníka. „Výsledkem bude, že developer při stavbě svého projektu zajistí adekvátní infrastrukturu, která bude po kolaudaci převedena do vlastnictví města," zmínil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Bytová výstavba v Brně. Ilustrační fotografie.
Ceny novostaveb se v Brně drží vysoko, zájem mají lidé nízký

Název projektu Trio vznikl přesmyčkou z pojmenování nejbližších ulic Trnitá a Opuštěná vymezující danou lokalitu. „Název současně symbolizuje tři městské bloky, které budou projekt tvořit, i tři funkce záměru, neboť se bude jednat o místo pro bydlení, práci i trávení volného času,“ vysvětlil člen představenstva J&T Real Estate Jiří Ochetz. Podle něj bude projekt unikátní po architektonické stránce i po té urbanistické.

Územní studie Jižní čtvrť stanovuje minimální podíl rezidence třicet procent. Jde například o bydlení, ubytování, přechodné bydlení, popřípadě byty charakteru home office. „Celá čtvrť je charakteristická vysokou intenzitou zástavby, výbornou obslužností veřejnou dopravou a kvalitním veřejným prostorem," poznamenala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

V nové Čtvrti Pod Hády v Brně postaví přes tisíc nových bytů.
Nová čtvrť pod Hády v Brně: přes tisíc bytů, nové náměstí, obchody, podívejte se

Hlavní dominantou nové Jižní čtvrti bude budova nového hlavního nádraží. „Nová čtvrť nabídne vysoký podíl bytů a různých forem rezidence, pracovních příležitostí, veřejnou vybavenost, širokou škálu služeb, obchodních a komerčních aktivit, ale také nabídku rekreačních ploch a vazbou na přírodní potenciál města. Jako je například řeka Svratka či síť významných městských parků," sdělila mluvčí Brněnských komunikací.Projekt Trio Brno v oblasti Trnité ulice v Brně. Vizualizace.Projekt Trio Brno v oblasti Trnité ulice. Pro zvětšení vizualizace rozklikněte.Zdroj: J&T Real Estate

Hlavní spojnicí mezi novým moderním nádražím a historickým centrem bude široký bulvár. Stane se významným veřejným prostorem města se širokými chodníky lemovanými stromořadími, které budou navazovat na obchody a služby v parteru objektů. „Samozřejmostí se stanou venkovní zahrádky kaváren a restaurací, místa pro parkování kol nebo prvky hospodaření s dešťovou vodou. Bulvár bude kombinovat všechny druhy dopravy s hlavním důrazem na chodce a cyklisty," přiblížila Navrátilová. Předpokládaný konečný počet trvale žijících obyvatel v celé čtvrti bude až patnáct tisíc a pracujících dvacet tisíc.

Trio Brno: Tři městské bloky v rámci rozvojového území Jižní centrum, který připravuje společnost J&T Real Estate. Projekt získal čerstvě územní rozhodnutí na první etapu. Předpokládané náklady jsou více než 10 miliard korun. Ve dvou fázích vznikne 28 budov – byty, kanceláře i obchody. Celkem by zde mělo bydlet a pracovat zhruba 7000 lidí.