Z bytu na ulici, nasednout do auta a za pár minut dojet z nové čtvrti na místě bývalé Zbrojovky až na Tomkovo náměstí. Přímo a bez objížděk se obyvatelé budoucí Nové Zbrojovky dostanou až k Velkému městskému okruhu po třídě Nová Dukelská. Spojnici připravuje město, chystá se o ní jednat s investory i majiteli nemovitostí, které jí musí ustoupit. „Samozřejmě chceme, aby napojení vzniklo co nejdříve, ale má spoustu technických omezení a jedno z těch nejdůležitějších je majetkoprávní vypořádání. Bez toho to není možné,“ uvedl primátorčin náměstek pro investice a dopravu Robert Kerndl.

Řada nemovitostí, přes které Nová Dukelská povede, je soukromých majitelů, některé patří například sokolům z brněnských Husovic. „Zatím nic konkrétního o Nové Dukelské nevíme. Ohledně výkupů pozemků záleží především na podmínkách,“ uvedl starosta husovického Sokola Josef Jiránek.

Starosta městské části Brno-sever, jejíž území Nová Dukelská zasáhne, Martin Maleček, upozornil na význam sokolského areálu pro čtvrť. „Je jediný takový v Husovicích, a proto jej chceme zachovat ve víceméně stejné podobě a uvítáme, pokud znovu vznikne v nové, byť mírně odsunuté, podobě více u řeky,“ řekl.

Maleček doufá, že budou dopady stavby i existence nové třídy na čtvrť co nejmenší. „Chceme co možná nejvíce ochránit nyní již ukončenou výstavbu v Husovicích,“ zdůraznil.

close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: DENÍK zoom_in Nová Dukelská

Kudy povede: od Tomkova náměstí přes bývalou motorárnu Zetoru a řeku Svitavu do areálu Nové Zbrojovky
Účel stavby: propojení areálu Nové Zbrojovky s Velkým městským okruhem
Výkupy: pozemků od soukromých majitelů i husovických sokolů
Investoři: Imos Development a CPI Property Group
Jednání: mezi městem a investory příští týden, mezi městem a sokoly pravděpodobně do dvou týdnů

O podobě napojení budoucí nové čtvrti na zbytek města už investoři mají představu. „Projekt umožní třeba odklon městské hromadné dopravy z Velkého městského okruhu, což je dobře. Auta zase odvede ze Svatoplukovy a Gajdošovy ulice. Místo je také jediné, kudy se dá podobná velkokapacitní cesta vést,“ popsala výkonná ředitelka společnosti Imos Development Hana Vyplelová.

Podmínkou firmy pro spolupráci na stavbě komunikace je právě její napojení na okruh. „Samozřejmě je u areálu Nové Zbrojovky také řeka, takže musíme počítat se vznikem nového mostu u Zbrojovky,“ dodala.

Podle Vyplelové by do budoucna mohlo podobné dopravní napojení vzniknout i na druhé straně areálu. „Mohla by zde vést třeba Nová Šámalova,“ zmínila.

Druhým investorem, který se na stavbě Nové Dukelské může podílet, je společnost CPI Property Group. „Projekt je pro nás i pro Novou Zbrojovku velmi důležitý a jednání podporujeme. Více si necháme až na schůzku s městem,“ řekl za firmu Jakub Velen.