Na brněnském magistrátu nyní pětadvacet jejích návrhů čeká na to, až radní vyberou vítěze. Svého favorita už vybrala odborná komise. Její volba je však zatím tajná. Stejně jako jména autorů návrhů a další podrobnosti. Dokud soutěž neskončí, magistrát nesmí zveřejnit žádné bližší informace.

Autoři námětů měli za úkol inspirovat se historií náměstí. Proto se téměř ve všech návrzích objevuje motiv ryby. „Jednotlivá náměstí ve městě se specializovala na prodej určitých komodit. Na tom Dominikánském býval po celý středověk rybný trh. Ryby tam pak obchodníci prodávali až do devatenáctého století,“ uvedl brněnský historik Jiří Pernes.

Právě ohled na historii byl jeden z klíčových kritérií pro odbornou komisi. „Kromě toho jsme hodnotili originalitu, kreativitu, výtvarné a architektonické řešení,“ přiblížil ředitel odboru kultury brněnského magistrátu Jaroslav Hamža.

Architekti a výtvarníci byli limitovaní také penězi. Magistrát totiž na kašnu vyčlenil přibližně čtyři miliony dvě stě tisíc korun. Brňané již brzy zhlédnou pětadvacet návrhů na vlastní oči. Magistrát se je totiž chystá vystavit kolem Vánoc v Urban centru a v Knihovně Jiřího Mahena.

Čtěte komentář Zbyňka Vičara:Sbohem a dík za ty ryby

Umění v ulicích? Žárovky i kuličky

Kdo se za několik měsíců vydá na procházku do centra Brna, potká v ulicích čtyři nové kamenné obyvatele města. Na Malinovského náměstí před obchodním domem Centrum totiž vyroste více než třímetrová socha na počest Thomase Alvy Edisona, na Moravském náměstí před budovou Nejvyššího správního soudu zase lidé potkají sochu Spravedlnosti a opodál je pozdraví Jošt Lucemburský na koni. Na náměstí Svobody je navíc tikáním přivítá orloj s názvem Raketa a kulička.

„Letos odstartoval projekt Sochy pro Brno. Jako první jsme odhalili monument Wolfganga Amadea Mozarta před Divadlem Reduta a pokračováním bude socha věnovaná Edisonovi. Ta vznikne do konce listopadu,“ uvedl ředitel odboru kultury brněnského magistrátu Jaroslav Hamža.

Ještě letos však Brňané tři kamenné žárovky na počest světoznámého vynálezce neuvidí. „Sochu bychom rádi nainstalovali brzy po vyrobení. Máme však problém s prostory, kde má stát. Zatím tam totiž chybí například potřebné vývody elektřiny, které jsou pro žárovky nutné,“ uvedl první náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Odhalení jezdecké sochy Jošta Lucemburského před kinem Scala je plánované na září 2010. „Teprve nedávno sice začala výtvarná soutěž na návrh sochy, ale rádi bychom to stihli v termínu, do šestistého výročí zvolení Jošta Lucemburského za římského krále,“ podotkl Hamža.

Jezdec na koni, který má symbolizovat Odvahu, doplní sochu Spravedlnosti. Tou bude Titán držící kostku s vodním prvkem. Na Moravském náměstí vyroste nejpozději do konce příštího roku.


Na náměstí Svobody přistane příští rok raketa až z Itálie


Blíží se půlnoc a z monumentu na náměstí Svobody se začínají ozývat strašidelné zvuky. Skleněnou rourou putuje černá kulička, která na konci najde nového majitele. Tak bude vypadat šestimetrový orloj autorů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka.
„Hodiny ve tvaru rakety by mohly stát před domem U Čtyř mamlasů už v roce 2009. Město za dílo zaplatí mezi osmi a devíti miliony,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Zhmotnit nápad, inspirovaný brněnskou historií, přitom není tak lehké, jak si autoři původně mysleli. „Největší problém bylo vytvarovat kámen tak, jak potřebujeme. U nás to nebyl nikdo schopen udělat, a tak kámen přivezeme až z Itálie. Kuličky se budou vyrábět v Karlově na Žďársku,“ popsal Rujbr.

Motiv orloje vychází z historických bitev Brňanů se Švédy. Z kamenné rakety bude o půlnoci vypadávat černá kulička, která odkazuje na příběh o skleněné kulce odlité o půlnoci za přísného rituálu. Jedině ta prý mohla zabít švédského generála Torstensona. V jedenáct dopoledne zase ze stroje vypadne červenobílá kulička, která připomene vítězství Brna nad Švédy v sedmnáctém století díky léčce, jejímž základem bylo, že na Petrově odbilo poledne už o hodinu dříve.