Poprvé kniha vyšla v roce 2008, nové vydání publikace přinese čtenářům několik změn. „Druhé vydání je opravené a zejména je černobílé,“ informoval nakladatel Šimon Ryšavý. První vydání knihy totiž doplňovaly barevné kresby. O ilustraci knihy se v obou případech postaral Stanislav Sedláček.

Podle historičky Mileny Flodrové vychází kniha v příhodný čas. V roce 2019 totiž uplyne sto let od chvíle, kdy vzniklo takzvané Velké Brno. „Šestnáctého dubna 1919 vyšel zákon o připojení samostatných obcí k Brnu. Díky tomuto zákonu se třiadvacet předměstských obcí a měst stalo součástí Brna. Do té doby bylo třeba Královo Pole samostatným městem a například Židenice o statut města usilovaly,“ popsala Flodrová.

Ilustrační foto
Vánoce na blátě, napadlý sníh v kraji roztaje

Lidé se v knize dozvědí například právě o tom, jak se postupně Brno stávalo rozlehlým městem v dnešní podobě, nebo jak brněnské ulice získávaly svá jména. Flodrová v knize čtenářům také osvětluje, co je to katastrální území, městská část či městská čtvrť. „V roce 1990 vznikly nynější městské části, které do sebe vsákly několik původních obcí,“ zmínila Flodrová.

Čtenářům se v knize snaží podle svých slov přiblížit čtivým, co nejpřijatelnějším způsobem. „Obě knihy jsou informativní, aby Brňané měli představu, jak Brno žije, dýchá a narůstá,“ poznamenala známá brněnská historička, autorka několika knih, například notoricky známé knihy Brno a Brňanky.

Flodrová v Brně žije osmdesát let a knihu prý psala hlavně srdcem. „Brno ke mně mluví, zažila jsem tady dobré i zlé. Když tu člověk žije jen tak a město nevnímá, je to místo jako každé jiné. Ale k Brňanům, kteří mají město rádi, dokáže každá budova a ulice promlouvat,“ řekla.

Požár přístavku rodinného domu v Sokolnicích na Brněnsku
Požár rodinného domu v Sokolnicích způsobil škody za dvě stě tisíc korun