Ve středu to oznámila budoucí brněnská primátorka Markéta Vaňková jako jeden ze záměrů nového vedení Brna. „Vyzýváme současnou radu, aby přijala usnesení, kterým posune zahájení druhé vlny rezidentního parkování z data prvního listopadu na prvního dubna následujícího roku,“ sdělila.

Současný brněnský primátor Petr Vokřál se však pro posunutí termínu nevidí důvod. "Paní Vaňková by nás nejdřív měla seznámit s tím, co to všechno znamená. Nevím, jak si to představuje, jaké technické parametry. Navíc mě překvapuje, že včera první náměstek Petr Hladík nic neřekl. Má možnost přinést materiál do rady a ne, abychom si tady něco vzkazovali přes média," reagoval ve středu večer Vokřál.

Navíc s ANO ještě boj o koalici nezvdává. Ve středu v podvečer oznámil, že oslovil otevřeným dopisem ke spolupráci Piráty. „Přijel jsem z oblastního předsednictva ANO, kde jsme schválili oficiální nabídku pro Piráty, poslali jsme ji panu Koláčnému i panu předsedovi Bartošovi, aby byla otevřená a transparentní. Podle mého názoru je velmi zajímavá nabídka,“ řekl Vokřál.

Podívejte se, jak vypadá nabídka (vpravo):

Nabídka Pirátům od brněnského primátora Petra Vokřála. Pro zvětšení klikněte.

Konkrétní však být nechtěl. „Nechci, aby se o tom Piráti dozvěděli přes média,“ dodal.

Spolu by mělo ANO a Piráti čtyřiadvacet mandátů, což by pro většinu v zastupitelstvu nestačilo. Museli by případně oslovit další partnery.

Podle webu Pirátů straně nabídl čtyři místa v radě, včetně postu prvního náměstka primátora. „Nabídku jsem předal našemu vyjednávacímu týmu, ještě jsme neměli příležitost se k tomu potkat. Nicméně v této chvíli jednáme na původní platformě. Pokud se neobjeví nějaký zásadní problém, tak neočekávám, že bychom odcházeli od jednacího stolu. Pokud by se nějaký zásadní problém objevil, ta varianta stále existuje," vzkázal ve čtvrtek dopoledne lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Prozatímní koalice vedená lídryní ODS Vaňkovou mezitím deklarovala, že se s partnery shodli na podpoře strategických projektů Brna. „Jde zejména o vznik nové multifunkční haly u výstaviště, vznik velodromu a atletické haly, výstavbu Janáčkova kulturního centra, rozvoj areálu výstaviště, podporu klíčových dopravních staveb jako je velký městský okruh či přípravu zajištění obslužnosti nového vlakového nádraží,“ vyjmenovala Vaňková. 

Další termín koaličních jednání si zatím budoucí koaliční partneři nestanovili. „Chceme ale mít programové prohlášení co nejdříve připravené,“ ujistila budoucí primátorka. 

Zkomplikovat situaci mohou ještě Piráti. Koaliční smlouvu totiž musí odsouhlasit jejich brněnští členové v hlasování. „Vyjednávací tým má mandát v jednání pokračovat. Dokud není koaliční smlouva hotová, nemáme o čem hlasovat,“ zmínil lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Zároveň přiznal, že se s budoucí koalicí neztotožňuje dvojka pirátské kandidátky Markéta Gregorová. „Je to ale asi jediná výjimka. Jinak cítím podporu,“ reagoval Koláčný.

O konkrétních jménech v radě města zatím při jednáních strany řeč nevedly. „Bavili jsme se o tom, kam chceme Brno posunout, jakým směrem ho chceme směřovat. Na to jsme se zaměřili, to je pro nás nejdůležitější,“ uvedla Vaňková.

Ta také odmítla, že nynější jednání o koalici bez ANO byl ze strany ODS podraz. „Hledali jsme to nejlepší řešení pro Brno. Vítěze voleb jsme neobešli. Oznámili jsme to hnutí ANO před úterní tiskovou konferencí a to pro mě bylo zásadní. Bylo v nejbližším možném termínu, bezprostředně po podpisu dohody,“ sdělila Vaňková.

Jednání o budoucí koalici si pochvaluje i lídr lidovců Petr Hladík. „Hlavní rozdíl vidím v tom, že jsme nedokázali prosadit některé obsahové priority z oblasti školství či bydlení. Tentokrát jsme se na ničem z našeho programu nezadrhli,“ byl spokojený Hladík.