Experti z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií jsou schopní pracovat na ochraně citlivých dat ještě před sestrojením kvantového počítače. Pro něj by současná úroveň zabezpečení byla jednoduše překonatelnou překážkou. „Při prolomení by se mohla dostat do cizích rukou například data týkající se bezpečnosti státu,“ sdělila mluvčí techniky Tereza Kadrnožková.

Nyní slouží laboratoř zejména výzkumným aktivitám v rámci projektu Kybernetická bezpečnost sítí v postkvantové éře. V něm budou vědci v první fázi vyvíjet šifrátor odolný vůči kvantovým útokům a následně v druhé fázi testovat v pilotním provozu v optických sítích na vzdálenost až několik desítek kilometrů.

Národní výstava otroků je satirický název, který odkazuje na Národní výstavu hospodářských zvířat, která probíhá na brněnském výstavišti.
Samice v řetězech: v Brně prodávali lidské otroky, podívejte se

Spolupracují s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a dalšími univerzitami. „Cílem je ověřit vlastnosti zařízení u nás v laboratoři, následně zvětšovat vzdálenosti mezi komunikujícími stranami až na několik desítek kilometrů,“ přiblížil plány Jan Hajný z Vysokého učení technického.