„Odhlasovali jsme změnu územního plánu. Nyní to zveřejníme na úřední desce a po patnácti dnech změna nabude účinnosti," řekl Deníku pohořelický starosta Miroslav Novák. Pozemek byl doposud vedený jako lesní.

Kromě školky se zahradou má být v budoucnu na dvouhektarovém prostoru také komunitní centrum. Důvodem pro rozšíření kapacit je neustálé navyšování počtu obyvatel v Pohořelicích.

Ředitelka tamní mateřské školy Helena Kloudová už před časem sdělila, že má problémy uspokojit aktuální poptávku rodičů. „Doklad o územním plánu byl tím posledním, abychom mohli požádat o stavební povolení. Projekt máme hotový," podotkl Novák.

V Pohořelicích na Brněnsku se konal devatenáctý ročník Zelofestu.
VIDEO: V Pohořelicích už podevatenácté okoštovali zelí na tradičním Zelofestu

Představitelé města nyní zjišťují možnosti, jak získat dotaci. Bez ní je podle starosty Nováka stavba nereálná. Předpokládané náklady jsou podle něj 367 milionů korun.

„S místostarostou Ondřejem Veselým a ředitelkou Kloudovou jsme byli u pana ministra školství Mikuláše Beka. Ukazovali jsme mu vizualizace, plány školky na Znojemské i prognózy počtu obyvatel nebo dětí školního věku," zmínil starosta. V roce 2020 navštěvovalo tamní mateřskou školu 212 dětí, výhled v roce 2030 je až 360 žáků.

V Pohořelicích plánují novou mateřskou školu.V Pohořelicích plánují novou mateřskou školu.Zdroj: archiv městaŘešení kapacit ve školství patří podle mluvčí ministerstva Anety Lednové mezi Bekovy priority. „Proto jedná s různými aktéry v této oblasti včetně zástupců z Pohořelic. S ohledem na vývoj veřejných financí je třeba uvažovat o různých formách podpory, tedy nejen peněžní. Vedle možnosti dotačních programů jsou zvažovány i jiné nástroje. Například v podobě výhodně úročených úvěrů, nebo zřízení Fondu vzdělávací infrastruktury. Formy podpory jsou v současnosti diskutovány," sdělila Lednová.

Jako podporu zřizovatelům pro vznik nových tříd vypsalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mezi roky 2014 a 2020 program na rozvoj výukových kapacit mateřských a základních škol.

„Podpořili jsme 152 akcí ve výši téměř 1,7 miliardy korun. Vzniklo 112 nových tříd mateřských škol s navýšením kapacity pro 2 612 dětí a 168 nových kmenových učeben základních škol s navýšením kapacity pro 3 880 žáků," vyčíslila Lednová.

Nový bytový dům plánuje město ve Znojemské ulici v Pohořelicích. Má být v režimu spolkového bydlení.
Blíže k unikátnímu typu bydlení v Pohořelicích. Schválili stanovy spolku

Nové školské kapacity podporuje i ministerstvo pro místní rozvoj. Pro období 2021 až 2027 vyčlenilo pro rozvoj mateřských škol přes 3,7 miliardy korun z evropských peněz.

Plánovaná nová školka ve Znojemské ulici podle Nováka nemá sloužit pouze pro Pohořelické, ale pro celý správní obvod, tedy i pro děti z okolních obcí. Novák už se o tom předběžně bavil i s některými starosty. „Ač je to nyní plánované jako školka a volnočasové centrum s tělocvičnou, jsme schopní tam některé věci upravit. Například v případě potřeby i pro několik tříd prvního stupně základní školy," nastínil Novák.

Generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.
Ředitel státních silničářů o úseku I/53 do Pohořelic. Připustil mírné zdržení

Stavbu nové mateřské školy v Pohořelicích si pochvaluje třeba starosta sousedních Cvrčovic Pavel Endlicher. „Školek není nikdy dost. My sice máme a její kapacita je pro naši obec dostatečná, ale máme uzavřené dohody o společném školském obvodu i s okolními obcemi. Dochází k situaci, kdy se nám z nich hlásí děti, ale my je přijmout nemůžeme, protože kapacitu máme naplněnou," vysvětlil starosta.

Školka ve Znojemské ulici by pro Cvrčovice tedy znamenala ulehčení. „Hlásí se k nám děti z Odrovic, Malešovic, Kupařovic," vyjmenovával Endlicher. Kapacita školky ve Cvrčovicích je dvaačtyřicet dětí. Před rekonstrukcí zhruba před pěti lety byla poloviční.