Zástupci komory poukázali na to, že rozhodnutí politiků nepracovat s žádným soutěžním návrhem má nastat pouze při závažných důvodech a na doporučení odborné poroty. „Nevyužití výsledků diskutované soutěže je signálem pro potenciální soutěžící budoucích soutěží v Brně. Může vést ke ztrátě důvěry v další soutěže ve městě,“ uvedla mluvčí komory Tereza Zemanová.

Druhý nejlepší návrh architektonické soutěže na vodní prvky na Dominikánském náměstí. Model vodního prvku uprostřed náměstí.
Brno znovu změnilo podobu Dominikánského náměstí. Chce jinou kašnu

Vítězný návrh skončí v šuplíku, protože v něm navrhovaná kašna uprostřed plochy nedává podle brněnských radních místu jedinečný charakter. „Nijak nezpochybňujeme hodnotu návrhů. Ale domníváme se, že je lepší postupovat třeba pomaleji, ale vybrat takový prvek, který náměstí přinese něco nového, co v Brně ještě není,“ shrnul náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

I když žádný ze tří nejvýše umístěných návrhů vedení města nevyužije, jejich autorům musí vyplatit dohromady 450 tisíc korun, které by mohlo v době škrtů kvůli pandemii koronaviru využít jinak. „Podle návodu soutěží definovaných komorou architektů nemáme možnost zahájit jednání s nikým jiným než s vítězem na prvním místě. Byť bychom z návrhů v soutěži dokázali vybrat nějaký jiný. Na úrovni vedení města jsme se shodli, že bude vhodnější soutěž zopakovat, aby z ní skutečně vyšel unikátní prvek, který náměstí dá unikátní charakter," reagoval Koláčný.

Tři platany na brněnském Dominikánském náměstí nepřežily nápory sucha.
Platany na Dominikánském náměstí nevydržely vedro. Tři uschly

V soutěži měli architekti navrhnout dva vodní prvky, uprostřed náměstí mezi čtyřmi platany a v dolní části před průčelím kostela svatého Michala. Vítězný návrh Radima Horáka počítal s takzvanou rybářskou kádí ve tvaru kruhu, jejíž stěny tvoří hejno ryb plovoucí dokola. Do dolní části náměstí navrhl umístit jednoduchý kvádr zapuštěný do země se žlábkem, odkud vytékají provazce vody.

Pokračující výstavbu areálu Nová Zbrojovka v brněnských Židenicích nezastavila v uplynulých měsících ani pandemie koronaviru.
Vizualizace: Novou Zbrojovku nezastavil ani koronavirus. Staví se dál

Zadání nové soutěže pro Dominikánské náměstí bude počítat pouze s jedním vodním prvkem. S tímto počtem prvků se ztotožňuje kancelář městského architekta. „Doporučovala a doporučuje umístit na náměstí kopii Merkurovy kašny, která stojí v Biskupském dvoře. Je nutné vyrobit kopii, protože originál kašny je v takovém stavu, že ho už není možné zrekonstruovat do stavu, aby se nerozpadla pod vodními proudy. Chybějící mísa se vyrobí nová. U Merkurovy kašny je jisté, že ji lidé přijmou kladně," řekl městský architekt Michal Sedláček.

Na případné opětovně vyhlášené architektonické soutěži je Česká komora architektů s vedením města připravena spolupracovat. „Pokud se vedení Brna rozhodne pro soutěž na vodní prvky, respektive vodní prvek na Dominikánském náměstí znovu, poskytneme zadavateli konzultace, ke kterým nás zavazují právní i profesní předpisy a vyvineme veškerou snahu k tomu, aby další soutěž naplnila svůj smysl," doplnila Zemanová.

Otevření ZŠ Svážná v Brně po ukončení nouzového stavu.
Místo zvonění učení podle čůrání. Podívejte se, jak vypadal první den ve školách

Architektonickou soutěž na kašnu na Dominikánském náměstí vyhlásili zástupci města poprvé v roce 2008. Tehdy nezvítězil žádný z návrhů, tři z nich pouze skončily na druhém místě, protože se zároveň žádný neumístil ani na třetím místě. Později se objevily myšlenky přesunout na náměstí sochu císaře Josefa II. z parku Psychiatrické nemocnice Brno v brněnských Černovicích. Brňané ale tento nápad v roce 2018 v anketě odmítli.